II edycja wadowickiego festiwalu Cały Twój, którego celem jest przypomnienie o uniwersalnym przesłaniu papieża Jana Pawła II, zainauguruje w sobotę koncert "Jeśli chcesz naprawdę żyć" - podała we wtorek Magdalena Maślona z papieskiego muzeum w Wadowicach.
"Od soboty do 19 listopada potrwa druga edycja festiwalu Cały Twój. Jego ideą jest przypomnienie postaci papieża i uniwersalnego przesłania, które pozostawił światu - aktualnego i wciąż potrzebnego. Szczególna uwaga skierowana będzie na życiowe postawy Ojca Świętego, które inspirują kolejne pokolenia. Przygotowując festiwal, organizatorzy czerpali z jego intelektualnej spuścizny, najpełniej wyrażonej w papieskich encyklikach. Tegoroczna edycja skupia się na trzech z tych dokumentów: +Laborem exercens+, +Redemptoris Mater+ oraz +Ecclesia in Eucharistia+" - podała Magdalena Maślona.
Wydarzenie w sobotę wieczorem zainauguruje, zorganizowany przez wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II oraz krakowską filharmonię im. Karola Szymanowskiego, koncert "Jeśli chcesz naprawdę żyć".
"W kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach usłyszymy premierowe wykonanie napisanych specjalnie na tę okazję utworów inspirowanych papieskimi encyklikami. Muzykę do tekstów Jerzego Łysińskiego skomponował Janusz Wierzgacz. Twórcą aranżacji jest Marek Pawełek. Utwory o charakterze religijnym, między innymi pieśni maryjne, wykonają Izabela Szafrańska, Emilia Pływacz, Marcin Sójka i Stanisław Plewniak. Towarzyszył im będzie chór i orkiestra filharmonii z Krakowa pod batutą Janusza Wierzgacza" - powiedziała przedstawicielka papieskiego muzeum.
Jak dodała Maślona, świątynia, w której zabrzmi koncert inauguracyjny, powstała jako wotum wdzięczności za wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża oraz jego ocalenie z zamachu 13 maja 1981 roku. Jej fragmenty nawiązują do budynków z Wadowic, Krakowa i Rzymu, symbolizując drogę Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
W ramach festiwalu odbędą się także spotkania, debaty, warsztaty oraz międzynarodowa konferencja naukowa.
Pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku. Tegorocznemu wydarzeniu patronuje marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.