W 100 krajach świata pracuje 2009 polskich misjonarzy - księży, zakonnic i zakonników oraz świeckich. Z kolei na Wschodzie na rzecz Kościoła pracuje ok. 930 Polaków.
Trwa Tydzień Misyjny - w ramach którego zbierane są datki na rzecz misji na świecie. W ubiegłym roku w Polsce udało się zebrać ponad milion dolarów.
Według najnowszych statystyk, polscy misjonarze i misjonarki posługują w 100 krajach świata. Najwięcej - bo aż 824 - w Afryce, w Ameryce Południowej i Środkowej 788, w Azji i Azji Mniejszej 310, 70 osób w Oceanii i 17 osób w Ameryce Północnej. Krajem, gdzie jest największe skupisko misjonarzy z Polski jest Brazylia - pracuje tam 262 osób, na drugim miejscu jest Kamerun - 125 osób.
Wśród misjonarzy jest 1023 zakonników, 634 zakonnic, 302 księży diecezjalnych i 50 świeckich - to daje w sumie 2009 osób. To o 161 osób mniej niż mówiły o tym dane jeszcze z początku tego roku - w lutym ks. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji przedstawiał statystyki, według których w 97 krajach posługiwało 2170 osób - wśród nich 1015 zakonników 1015, 648 sióstr zakonnych, 311 księży diecezjalnych i 49 świeckich. Warto pamiętać, że nie wszystkie zgromadzenia zakonne informują Komisję Misyjną Episkopatu o wysłaniu swoich misjonarzy, więc dane mogą nie być dokładne.
Osobną grupę stanowią osoby pracujące za wschodnią granicą - wspiera je Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Wśród ok. 930 osób jest 250 kapłanów diecezjalnych, 410 kapłanów zakonnych, ponad 230 sióstr zakonnych, 29 braci zakonnych i kilkanaście osób świeckich.
Papieskie Dzieła Misyjne zainicjowały akcję AdoMiS, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Ma ona na celu otocznie opieką duchową i materialną seminariów i nowicjatów na terenach misyjnych.
W akcji AdoMiS można wziąć udział poprzez codzienną modlitwę, dowolną kwotę wpłacaną w dowolnym czasie, zadeklarowania kwoty wpłacanej co miesiąc lub zadeklarowanie kwoty wpłacanej wspólnie z grupą znajomych bądź wspólnotą. Informacje znaleźć można na stronie www.adomis.missio.org.pl oraz na profilu facebook.com/AdomiAdoptujMisyjnychSeminarzystów.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.