W Krakowie ruszyła w niedzielę zbiórka pieniędzy na budowę Pomnika Dziecka Utraconego. O jego powstanie zabiegają rodzice, którzy z różnych powodów - najczęściej po poronieniu - nie mogli pochować swoich zmarłych dzieci.
Pomnik ma stanąć na cmentarzu parafialnym przy ul. Zawiłej. Zaprojektowała go warszawska rzeźbiarka Maria Owczarczyk. Będzie niemal bliźniaczy, jak ten, który stoi już w Mielcu, ale w Krakowie zostanie wykonany w innej skali. Przedstawia dwie klęczące postaci pochylone do siebie głowami, a między nimi leżące dziecko.
"To będzie symboliczny grób, miejsce w Krakowie, w którym rodzice, którzy nie mogli pochować swoich dzieci, będą mogli w spokoju zapalić znicz. Znaleźliśmy firmę, która wykona pomnik bezpłatnie. Nie będziemy też płacić za jego transport i montaż" - powiedziała PAP Katarzyna Suma - Wójcik ze Społecznego Komitetu Budowy Krakowskiego Pomnika Dziecka Utraconego i z Krakowskiej Grupy Wsparcia dla Rodziców po Starcie.
Potrzeba ok. 45 tys. zł. na brąz, z którego ma być odlany pomnik. "Zastanawiamy się jeszcze nad zmianą materiału na tańszy np. na piaskowiec" - mówiła Suma - Wójcik.
1 listopada w miejscu, gdzie ma stanąć pomnik rodzice ułożą kamienie z imionami utraconych dzieci. W niedzielę z Parku im. H. Jordana wypuścili baloniki z ich imionami.
Rodzice, którzy po stracie dziecka szukają wsparcia, mogą się zgłosić na bezpłatne zajęcia prowadzone w Krakowie przez psychologa (szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.pomnikdzieckautraconego.pl).
15 października to międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. Jak podkreślają organizatorzy krakowskich obchodów chodzi o to, by rodzice którzy na co dzień nie mówią o swoich utraconych dzieciach, mogli zamanifestować, jak ważne są dla nich te dzieci, symbolicznie je pożegnać i przejść krok dalej w żałobie.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.