Wakacje z Caritas dla kilkudziesięciu tys. dzieci

Dzięki "Wakacyjnej Akcji Caritas" kilkadziesiąt tysięcy dzieci z ubogich rodzin będzie mogło skorzystać z letniego wypoczynku w górach, nad morzem i Mazurach - poinformował PAP rzecznik Caritas Paweł Kęska.

Dodał, że w "Wakacyjną Akcję Caritas" włączają się wszystkie diecezjalne Caritas w Polsce, organizując wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na wyjazd.

"Na kolonie wyjeżdżają dzieci - podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych oraz młodzież objęta programem +Skrzydła+, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy" - podkreślił rzecznik Caritas.

Jak poinformował Kęska, w ramach współpracy z MSZ Caritas organizuje również wakacje w Polsce dla ponad 1650 dzieci polonijnych z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rumunii. Głównym celem projektu jest aktywna nauka języka polskiego połączona z integracją z dziećmi polskimi.

"Nie wszystkie dzieci mogą wyjechać na wakacje. Niektóre nawet nie mogą o tym marzyć. Dlatego zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli, pomóżmy dzieciom wyjechać na wakacje. Otwórzmy szeroko nasze serca i pokażmy, że jesteśmy w stanie im pomóc" - apeluje dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Nowością w tegorocznej akcji - jak podkreśla rzecznik Caritas - jest konkurs plastyczny dla uczestników kolonii zatytułowany "Wakacyjna Przygoda". Dla autorów najlepiej ocenianych prac przewidziane są aparaty fotograficzne ufundowane przez firmę FujiFILM.

Diecezjalne Caritas dysponują 51 ośrodkami kolonijnymi (ponad 5 tys. miejsc). Na potrzeby akcji wypożyczanych jest także blisko 100 ośrodków wczasowych. Wakacyjna Akcja Caritas jest finansowana między innymi z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych (w przypadku dzieci polonijnych). "Wakacyjna Akcja Caritas" jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce.

Akcję można wesprzeć, wysyłając SMS o treści "Bilet" pod numer 72052 (koszt całkowity 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem "Wakacyjna Akcja Caritas", ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa: Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526.

Caritas Polska zbiera środki na wyjazdy kolonijne dla dzieci z ubogich rodzin od 23 czerwca do 9 sierpnia.

Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku ma status organizacji pożytku publicznego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama