Caritas Polska finansuje paczki świąteczne dla trzech tysięcy dzieci w ogarniętej wojną domową Syrii. Dzieci z Damaszku, Hawran-Dara i Homs otrzymają ubrania, zabawki i słodycze - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Caritas Paweł Kęska.
Kęska dodał, że sytuację mieszkańców Syrii a zwłaszcza dzieci - pogarsza przed świętami Bożego Narodzenia niespotykana w takiej skali od 100 lat śnieżna zima. O sfinansowanie podarunków zwrócił się do Caritas Polska patriarcha Syrii Grzegorz III Laham.
"Obecnie sytuacja w Syrii jest bardzo ciężka, panuje chaos, wszystko jest drogie, nie ma pracy. Pomimo tego Syryjczycy są bardzo odważni - w kościołach organizowane są działania edukacyjne dla dzieci. Trzy tysiące szkół zostało zniszczonych, a mimo tego lekcje się odbywają" - powiedział na spotkaniu w Caritas Polska patriarcha Syrii Grzegorz III.
Prośbę patriarchy gorąco poparł dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. "Zbliża się Boże Narodzenie. To czas, w którym powinniśmy pamiętać o tych, którzy potrzebują wsparcia i pomocy. Pomocy potrzebuje dziś cały Naród Syryjski. Dziękuję wszystkim tym, którzy wsparli akcję pomocy dla dotkniętych wojną Syryjczyków - powiedział ks. Subocz.
Jak poinformował rzecznik Caritas, warta 40 tys. dolarów pomoc jest częścią procesu przekazywania środków zebranych na rzecz dotkniętego wojną narodu syryjskiego w ogólnopolskiej zbiórce przeprowadzonej we wrześniu br. Polacy ofiarowali wtedy na pomoc Syryjczykom blisko trzy miliony złotych. Poza działaniami w samej Syrii Caritas Polska prowadzi projekty pomocy uchodźcom syryjskim w Jordanii, w przygotowaniu jest także projekt pomocy uchodźcom w Libanie.
Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 26-29 listopada 2024 r.
Konferencja naukowa zorganizowana przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych.