Abp Müller poświęci dom dla samotnych matek

W Ełku zakończyła się budowa Domu Samotnej Matki, w którym znajdą schronienie matki z dziećmi i kobiety ciężarne w trudnej sytuacji życiowej. Placówkę należącą do Caritasu ma poświęcić w sobotę prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller.

Jak poinformowała PAP Renata Stańczyk z Caritas Diecezji Ełckiej, nowa placówka będzie służyć pomocą samotnym kobietom w ciąży i matkom z małymi dziećmi, w tym ofiarom przemocy. Jednocześnie może zamieszkać tam 20 kobiet, które nie mogły pozostać w rodzinnych domach i potrzebują schronienia do czasu ustabilizowania sytuacji życiowej.

Zdaniem organizatorów będzie to pierwsza tego typu placówka w tej części Mazur. Najbliższe znajdowały się dotychczas ponad 80 km od Ełku - w okolicach Łomży i w Wasilkowie k. Białegostoku.

"Istnieje też Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Nowej Wsi Ełckiej, gdzie kobiety mogą przebywać maksymalnie do trzech miesięcy. W okolicy nie było natomiast placówki, która umożliwiałaby matkom dłuższy pobyt" - wyjaśniła Stańczyk.

W budynku Caritasu przy ul. ks. Szczęsnego w Ełku utworzono Centrum Pomocy Społecznej i Medycznej dla Matki i Dziecka. Główną część zajmuje Dom Samotnej Matki, składający się z umeblowanych mieszkań o powierzchni 25-35 m kw. z łazienkami i aneksami kuchennymi. Kobietom i ich dzieciom zapewniona zostanie pomoc socjalna, psychologiczna, pedagogiczna, prawna, edukacyjna i zawodowa.

Na parterze trzykondygnacyjnego budynku mieścić się będzie Poradnia Rodzinna i Terapeutyczna oraz Punkt Opieki nad Dzieckiem, gdzie maluchy mogą przebywać w czasie, gdy ich matki będą brały udział w różnych formach wsparcia. W przyszłości zostanie też uruchomiony telefon zaufania dla kobiet.

W sobotę po południu nową placówkę ma poświęcić prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller. Watykański dostojnik przyjeżdża na uroczystość na zaproszenie biskupa ełckiego Jerzego Mazura.

Według przedstawicieli Caritasu w ciągu kilku tygodni powinien nastąpić odbiór techniczny budynku. Pierwsze lokatorki mają zamieszkać tutaj na początku października.

Budowa i wyposażanie placówki trwały od czerwca 2011 roku. W pracach uczestniczyło ponad 200 wolontariuszy. Inwestycja kosztowała 5,7 mln zł. Większość pieniędzy pochodziła od niemieckich i austriackich fundacji charytatywnych, społecznych zbiórek, prywatnych darczyńców i władz lokalnych.

Ełcki Caritas uzyskał też dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i termomodernizację budynku.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama