Dwa katolickie zakony w Irlandii Płn., bracia lasalianie i siostry nazaretanki, przeprosiły we wtorek za złe traktowanie dzieci powierzonych ich opiece, które przebywały w prowadzonych przez nie sierocińcach, internatach i poprawczakach.
Przeprosiny są wynikiem rozpoczętego w poniedziałek w Banbridge, w hrabstwie Down, publicznego dochodzenia w sprawie niewłaściwego traktowania dzieci w 13 placówkach opiekuńczych w latach 1922-95. To największe tego rodzaju dochodzenie w Wielkiej Brytanii. Wcześniej szokujące praktyki w domach opieki nad niepełnoletnimi ujawniono w Republice Irlandii.
Przeprosiny wystosowali w imieniu obu zakonów ich prawnicy zapewniając, że wyciągnięto właściwe wnioski. Dochodzenie zaplanowano na 18 miesięcy. Zeznania chce złożyć 434 byłych podopiecznych obu zakonów, przesłuchanych zostanie ok. 300 świadków. Ponad 260 pokrzywdzonych złożyło zeznania na piśmie. Większość z nich przebywała w zakonnych domach opieki w latach 60. i 70. ub. wieku.
Niepełnoletni pochodzili często z rozbitych rodzin, niektórzy popadli w konflikt z prawem lub stwarzali trudności wychowawcze. Teraz, po latach, twierdzą, że znęcano się nad nimi fizycznie oraz upokarzano moralnie i seksualnie.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.