Zakony to serce i dusza Kościoła

Dziś w Kościele greckokatolickim przypada święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego. - Zakony to serce i dusza Kościoła, ich praca i modlitwa jest świadectwem dla świata – mówi KAI abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

- To jest dzień nie tylko życia konsekrowanego, ale dzień świętości Kościoła. Gdy jest rozwinięte życie zakonne, to Kościół żyje, jest głęboki, przebóstwiony. A jeśli to życie słabnie, to słabnie i Kościół – zaznacza abp Martyniak. Zdaniem hierarchy spadek liczby powołań, świadczy o słabej wierze, bo „jeżeli jest silna wiara, to i powołań jest dużo”.

Abp Martyniak podkreśla, że zadaniem wszystkich zakonów jest przede wszystkim dawanie świadectwa, które jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę agresywny obecnie laicyzm. - Uczą kochać Pana Boga niezależnie, bo dzisiaj gdy liczy się tylko materia, pieniądz, one żyją w wielkim ubóstwie, zwłaszcza, że naszych wiernych nie ma dużo. Gdzie jest kompletna anarchia, gdzie brak posłuszeństwa, gdzie każdy chce rządzić, a one żyją w posłuszeństwie: prawu Bożemu i przełożonym – mówi metropolita przemysko-warszawski.

Zdaniem hierarchy obecnie negowane są nie tylko prawa moralne, ale i naturalne. - Do tragedii dzieci i całych rodzin przyczyniają się alkohol, rozpusta i nieczystość. Dzisiaj zamiast miłości podawana jest ludziom „pornografia miłości” – przestrzega abp Martyniak.

Kościół greckokatolicki święto Ofiarowania Pańskiego i jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego obchodzi 15 lutego. Różnica wynika z faktu, że wierni tej wspólnoty posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim.

W Kościele greckokatolickim funkcjonują dwa zakony męskie: bazylianie i studyci. W Polsce występuje tylko Zakon św. Bazylego Wielkiego, czyli bazylianie. Liczy kilkunastu zakonników w kilku klasztorach, m.in. w Warszawie, Przemyślu i Węgorzewie.
Zgromadzeń żeńskich jest więcej. W Polsce występują trzy: żeńska gałąź Zakonu św. Bazylego (bazylianki), Siostry św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny (jozafatki) i Siostry Służebnice Niepokalanej Panny Maryi (służebnice). Wszystkich zakonnic w Polsce jest ponad 80, najwięcej służebnic – blisko 60. Łącznie zakony: męski i żeńskie liczą ponad 100 osób.
Zakonnicy zajmują się katechezą wśród dzieci i młodzieży, prowadzeniem działalności charytatywnej i opieką nad starszymi i potrzebującymi. Prowadzą rekolekcje dla rodzin, siostry zajmują się też zakrystiami, szyją, haftują, śpiewają w chórach cerkiewnych.

Liczbę praktykujących grekokatolików w Polsce szacuje się na ok. 50 tysięcy. Skupieni są w dwóch diecezjach: archieparchii przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i eparchii wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół greckokatolicki istnieje w łączności z papieżem i uznaje jego prymat. Posługuje się natomiast własną liturgią i kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim, jak Kościół rzymskokatolicki. Wierni obu tych obrządków mogą uczestniczyć nawzajem w swoich nabożeństwach i ważnie przyjmować Komunię świętą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg