Krzyż jest centrum całego chrześcijańskiego życia - powiedział KAI abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Dziś katolicy tego obrządku obchodzą Wielki Piątek.
Abp Martyniak zwraca uwagę, że mimo iż na świecie istnieje cierpienie niezawinione, to wiele nieszczęść spowodowane jest grzechem nienawiści. - Jezus przyjmuje ludzką naturę i cały kres historii: to, co było, to, co jest i to, co będzie, dlatego krzyż jest centrum całego chrześcijańskiego życia. To jest największa mądrość Boża. Nigdy nie zrozumiemy wszystkich kataklizmów, wojen, nie zrozumiemy całego cierpienia. Wiele z tych wydarzeń wywołuje grzech nienawiści. Jest też oczywiście cierpienie niezawinione – mówi metropolita przemysko-warszawski.
Grekokatolicki hierarcha podkreśla, że śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa jest odpowiedzią na wszystkie pytania człowieka. - W śmierci Chrystusa, który przyjął ciało, widzimy, że On pokazuje drogę jak to pokonywać przez swoją miłość i uniżenie – dodaje abp Martyniak.
W Kościele greckokatolickim, podobnie jak w rzymskokatolickim w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy świętej. Głównym nabożeństwem jest Weczirnia, czyli nieszpory z publiczną adoracją płaszczanicy – ikony-całunu z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu.
W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.