Synod nie może się wzorować na parlamencie

Papież ostrzega przed fałszywym pojmowaniem drogi synodalnej.

Synod nie może się wzorować na parlamencie. Jego celem nie jest badanie opinii i dochodzenie do porozumienia, lecz słuchanie Ducha Świętego – powiedział Papież podczas spotkania z uczestnikami synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Poprosili oni o audiencję, aby osobiście dać wyraz jedności z Następcą Piotra. Franciszek nie przygotował tym razem żadnego przemówienia, bo, jak przypomniał, z ukraińskimi biskupami spotkał się już w lipcu i w wygłoszonym wówczas przemówieniu zawarł wszystko, co miał im do powiedzenia. Tym razem podzielił się z nimi krótką refleksją na temat synodów i trwających dziś procesów synodalnych.

“Istnieje dziś pewne niebezpieczeństwo. Sądzi się, że proces synodalny czy postawa synodalności polega na badaniu opinii, aby wiedzieć, co kto myśli, a potem spotkać się i dojść do porozumienia – mówił Ojciec Święty. – Nie, synod nie jest parlamentem! Trzeba się wypowiedzieć, dyskutować tak jak zawsze, ale nie jest to parlament! Synod nie jest dochodzeniem do porozumienia, jak w polityce: ja ci dam to, a ty mi dasz tamto. Nie. Synod nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych, jak niektórzy sądzą: «Zobaczymy, poprosimy grupę świeckich, aby przeprowadziła badania, czy mamy zmienić to i tamto». Wy oczywiście musicie wiedzieć, co myślą u was świeccy, ale tu nie chodzi o badania. Tu chodzi o coś innego. Jeśli nie ma Ducha Świętego, nie ma synodu. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła, tożsamości Kościoła. A na czym polega tożsamość Kościoła? Św. Paweł VI powiedział to jasno: powołaniem, więcej, tożsamością Kościoła jest ewangelizacja." 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.