"Mój szkolny kolega z misji" - jutro finał

Aż 368 szkół z całej Polski wzięło udział w ogólnopolskim konkursie „Mój szkolny kolega z misji”. Jedenastej edycji towarzyszyło hasło „Niech zakwitnie miłość”. Jutro laureaci otrzymają nagrody.

Uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na godz. 14, podczas IX Krajowego Kongresu Misyjnego Dzieci, jaki 26 maja odbędzie się na warszawskim Tarchominie w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Konkursowe zmagania rozgrywały się w pięciu kategoriach: literackiej, plastycznej, muzycznej, charytatywnej oraz na scenariusz lekcji. W tej ostatniej kategorii brali udział nauczyciele.

W kategorii charytatywnej dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych zebrały kwotę 39 tys. zł, która zostanie przekazana na budowę internatu dla ubogich dziewcząt w Nguelemendouka w Kamerunie. Mieszkając na terenie misji, dziewczęta mogłyby chodzić do szkoły znajdującej się w jej pobliżu, a jednocześnie korzystać z opieki sióstr misjonarek i wychowawców. W tym domu dziewczęta będą mieć zapewnione mieszkanie, wyżywienie oraz opiekę medyczną, czego nie posiadają we wiosce. Otrzymają również odzież i przybory szkolne.

Konkurs „Mój szkolny kolega z misji” ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jego organizatorami są: Dzieło Pomocy "Ad Gentes" Konferencji Episkopatu Polski we współpracy z dyrektorami i nauczycielami szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Celem konkursu jest kształtowanie wrażliwości polskich dzieci i młodzieży na los ich rówieśników w krajach misyjnych. Konkurs przybliża kulturę i tradycję ludzi, wśród których żyją i pracują polscy misjonarze, a przede wszystkim ukazuje dzieciom wartości tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka, bez względu na to, gdzie mieszka i jaki ma kolor skóry. Konkurs uczy także konkretnej solidarności z ludźmi o odmiennych poglądach, kulturze. Ponadto zapoznaje dzieci i młodzież z pracą polskich misjonarzy i misjonarek.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama