"Mój szkolny kolega z misji" - jutro finał

KAI |

publikacja 25.05.2012 14:15

Aż 368 szkół z całej Polski wzięło udział w ogólnopolskim konkursie „Mój szkolny kolega z misji”. Jedenastej edycji towarzyszyło hasło „Niech zakwitnie miłość”. Jutro laureaci otrzymają nagrody.

"Mój szkolny kolega z misji" - jutro finał Jakub Szymczuk/GN Aż 368 szkół z całej Polski wzięło udział w ogólnopolskim konkursie „Mój szkolny kolega z misji”.

Uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na godz. 14, podczas IX Krajowego Kongresu Misyjnego Dzieci, jaki 26 maja odbędzie się na warszawskim Tarchominie w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Konkursowe zmagania rozgrywały się w pięciu kategoriach: literackiej, plastycznej, muzycznej, charytatywnej oraz na scenariusz lekcji. W tej ostatniej kategorii brali udział nauczyciele.

W kategorii charytatywnej dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych zebrały kwotę 39 tys. zł, która zostanie przekazana na budowę internatu dla ubogich dziewcząt w Nguelemendouka w Kamerunie. Mieszkając na terenie misji, dziewczęta mogłyby chodzić do szkoły znajdującej się w jej pobliżu, a jednocześnie korzystać z opieki sióstr misjonarek i wychowawców. W tym domu dziewczęta będą mieć zapewnione mieszkanie, wyżywienie oraz opiekę medyczną, czego nie posiadają we wiosce. Otrzymają również odzież i przybory szkolne.

Konkurs „Mój szkolny kolega z misji” ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jego organizatorami są: Dzieło Pomocy "Ad Gentes" Konferencji Episkopatu Polski we współpracy z dyrektorami i nauczycielami szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Celem konkursu jest kształtowanie wrażliwości polskich dzieci i młodzieży na los ich rówieśników w krajach misyjnych. Konkurs przybliża kulturę i tradycję ludzi, wśród których żyją i pracują polscy misjonarze, a przede wszystkim ukazuje dzieciom wartości tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka, bez względu na to, gdzie mieszka i jaki ma kolor skóry. Konkurs uczy także konkretnej solidarności z ludźmi o odmiennych poglądach, kulturze. Ponadto zapoznaje dzieci i młodzież z pracą polskich misjonarzy i misjonarek.