Kuba, od ponad 50 lat rządzony przez komunistów karaibski kraj, był drugim i ostatnim etapem 23. zagranicznej podróży apostolskiej papieża.
„Przybywam na Kubę jako pielgrzym miłosierdzia, aby utwierdzić moich braci w wierze i zachęcić ich do nadziei, rodzącej się z obecności miłości Boga w naszym życiu” – zaznaczył w odpowiedzi papież. Zapewnił, że w jego sercu obecne są uzasadnione aspiracje wszystkich Kubańczyków, w tym więźniów i ich rodzin.
Ojciec Święty podkreślił historyczne znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II na Kubę. Dała ona tamtejszemu Kościołowi nową moc i przyczyniła się do podjęcia nowego etapu w stosunkach między Kościołem a państwem kubańskim, otwierając na większą współpracę. Jednak – jak zaznaczył papież – „nadal istnieje wiele obszarów, w których możemy i musimy dokonać postępów, zwłaszcza w odniesieniu do niezbywalnego wkładu jaki religia powinna wnosić w obszar życia publicznego”.
Po przemówieniach do papieża i prezydenta podchodziły kolejno osoby towarzyszące Benedyktowi XVI w podróży, przedstawiciele władz kubańskich, biskupi tego kraju z kard. Jaime Ortegą y Alamino z Hawany oraz kilku członków korpusu dyplomatycznego akredytowanego na Kubie. Ojciec Święty i Raúl Castro podebrali defiladę kompanii reprezentacyjnej, po czym przeszli bo budynku lotniska na kilkuminutową rozmowę.
Aresztowania dysydentów i kubańscy uchodźcy
W przeddzień przybycia Benedykta XVI kubańskie organa bezpieczeństwa aresztowały co najmniej 50 przedstawicieli opozycji, w tym ruchu Dam w Bieli – poinformowała ich rzeczniczka Berta Soler, co potwierdziły także inne źródła. Większość z 22 kobiet aresztowano we wschodniej części wyspy, w okolicy Santiago de Cuba, ale 7 także w stolicy – Hawanie. Oprócz nich reżim aresztował 29 aktywistów praw człowieka w Santiago de Cuba – poinformował José Manuel Ferrer z Unii Patriotycznej Kuby. Zatrzymania miały charakter prewencyjny, aby uniemożliwić przedstawicielom opozycji spotkania z Ojcem Świętym. Wcześniej organa bezpieczeństwa zagroziły także innym osobom, przestrzegając przed konsekwencjami udania się na uroczystości, którym będzie przewodniczył papież. Ponadto odcięły dysydentom połączenie telefoniczne.
Na Kubę specjalnymi samolotami czarterowymi przyleciało ok. 800 obywateli USA o kubańskich korzeniach, aby uczestniczyć pielgrzymce Benedykta XVI do ich ojczyzny. Większość z amerykańskich pielgrzymów pochodziła z Florydy, gdzie katolicy stanowią większość żyjącej tu ponadmilionowej społeczności kubańskiej. Nie ukrywali wzruszenia, bo dla niektórych była to pierwsza wizyta w tym komunistycznym kraju po tym jak pół wieku temu opuścili Kubę jako małe dzieci. Wielu katolików uciekło z Kuby po rewolucji Fidela Castro w 1959 r.
O większe zaangażowanie katolików
Podczas Mszy św. sprawowanej 26 marca na placu Antonio Maceo w Santiago de Cuba Benedykt XVI zachęcał kubańskich katolików, aby dawali świadectwo wiary w życiu ich ojczyzny. Eucharystia związana była z czterechsetną rocznicą odkrycia figurki Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre, patronki Kuby.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.