Kuba, od ponad 50 lat rządzony przez komunistów karaibski kraj, był drugim i ostatnim etapem 23. zagranicznej podróży apostolskiej papieża.
Po Mszy św. z dziennikarzami spotkał się rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi. Zdementował informację jakoby przebywający w tych dniach na Kubie, w związku z poddaniem się radioterapii, prezydent Wenezueli Hugo Chavez prosił o audiencję u papieża.
Papież zawierzył Kubę Matce Bożej z El Cobre
Benedykt XVI zawierzył wszystkich Kubańczyków opiece Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre. Wizyta w jej sanktuarium 27 marca była ostatnim punktem pobytu papieża w Santiago de Cuba przed udaniem się do stolicy kraju – Hawany. W pustej świątyni obecni byli tylko kubańscy biskupi i osoby towarzyszące papieżowi w podróży. Ojciec Święty ukląkł przed głównym ołtarzem i przez kilka minut się modlił, po czym odczytał modlitwę do Matki Bożej z El Cobre – „Matki wszystkich Kubańczyków” i Patronki Kuby – przygotowaną z okazji 400-lecia jej tutejszego wizerunku. Następnie zapalił paschał przed figurą Maryi i znów na chwilę pogrążył się w modlitwie. W tym czasie chór śpiewał „Salve Regina”.
Po udzieleniu błogosławieństwa Ojciec Święty wyszedł przed bazylikę, gdzie czekała na niego grupa wiernych z flagami kubańskimi i watykańskimi. Papież wygłosił krótkie przemówienie, zawierzając w nim opiece Patronki Kuby osoby cierpiące, więźniów i ich rodziny, młodzież, potomków tych Kubańczyków, którzy przybyli z Afryki, a także mieszkańców Haiti, cierpiących z powodu następstw trzęsienia ziemi z 12 stycznia 2010 r., oraz rolników, „którzy pragną żyć w swych rodzinach Ewangelią i otwierają też swe domy na sprawowanie Eucharystii”.
Spotkanie z prezydentem Castro
Po przybyciu do Hawany Benedykt XVI złożył kurtuazyjną wizytę u przewodniczącego Rady Państwa i Rady Ministrów Republiki Kuby, Raúla Castro w Pałacu Rewolucji. Prywatne spotkanie z szefem państwa i rządu trwało ok. 40 min. Przywódca kubański podarował swemu gościowi drewnianą rzeźbę Matki Bożej Miłości z El Cobre. Papież ze swej strony wręczył mu wierną kopię starego dokumentu z Biblioteki Watykańskiej, będącego łacińskim przekładem „Geografii” Ptolemeusza.
Równolegle odbywało się spotkanie watykańskiego sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Dominique Mamberti z wiceprezydentem Kuby, José Ramonem Machado Venturą. Podczas tej rozmowy strona watykańska przedstawiła między innymi „szereg otrzymanych informacji o charakterze humanitarnym, a dotyczących osób, które znajdują się w trudnej sytuacji”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.