Przewiduje się, że Benedykt XVI ogłosi posynodalną adhortację apostolską dotyczącą Kościoła na Bliskim Wschodzie we wrześniu br. w Libanie.
Oznajmił to łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal podczas Mszy św. dla katolików hebrajskojęzycznych w kościele św. Symeona i Anny w Jerozolimie w uroczystość Ofiarowania Pańskiego. Przyszły dokument papieski będzie oficjalnym podsumowaniem Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, który odbył się dwa lata temu w Watykanie.
Poruszając w kazaniu sprawę świadectwa, patriarcha przypomniał, że „znajdujemy się między dwoma Synodami [Biskupów], poświęconymi świadectwu”. Pierwszy z nich obradował w październiku 2010 nt. „Wspólnoty i świadectwa”, drugi zbierze się w październiku br. i zajmie się zagadnieniem nowej ewangelizacji. „Przewiduje się również, że Benedykt XVI da nam adhortację po Synodzie sprzed 2 lat we wrześniu tego roku w Libanie” – dodał hierarcha łaciński.
Papieża zaprosili do swego kraju najpierw premier Rady Libanu Nadżib Mikati podczas audiencji w Watykanie 28 listopada 2011, a wcześniej – 24 lutego tegoż roku – prezydent Michel Sleiman. Gdyby doszło do tej podróży, byłaby to pierwsza wizyta obecnego papieża w tym kraju, a trzecia na Bliskim Wschodzie. Wcześniej Ojciec Święty przebywał w tym regionie w dniach 8-15 maja 2009 w Jordanii, Izraelu i w Autonomii Palestyńskiej oraz w dniach 4-6 czerwca 2010 na Cyprze.
„Fakt, że wkrótce odbędziemy drugi Synod, nie oznacza, że wyczerpaliśmy bogactwo i wszystkie propozycje pierwszego” – zaznaczył abp Twal. Wyjaśnił, że świadczyło o tym wczorajsze [6 lutego] zgromadzenie biskupów katolickich, które omawiało sprawę wspólnego obchodzenia uroczystości Wielkanocy przez katolików i prawosławnych.
Kaznodzieja przypomniał ponadto zmieniony kontekst, w jakim wspólnoty katolickie, łącznie z hebrajskojęzyczną, zostały powołane do działania. Chodzi o parafie, złożone z tysięcy migrantów i uchodźców starających się o azyl, o powstające ruchy apostolskie i osłabione zgromadzenia zakonne – tłumaczył patriarcha. Dodał, że ewangelizacja winna objąć także świat polityki i gospodarki.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.