Życie zakonne musi być zakotwiczone w ubóstwie. Jest ono nie tylko cnotą, ale tym co je prawdziwie chroni. Ojciec Święty wskazał na to przyjmując na specjalnej audiencji uczestniczki kapituły generalnej Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Papież wskazał też, że wytaczanie nowych kierunków posługi na przyszłość wyznaczają im trzy wyzwania – edukacja, solidarność i duchowość.
"Basta, basta, basta" (dość, dość, dość) - mówił w niedzielę papież Franciszek apelując o przerwanie walk w wojnie Izraela z Hamasem. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie apelował o pomoc rannym i ludności w Strefie Gazy oraz uwolnienie zakładników porwanych w Izraelu.
Życie wewnętrzne nie może być improwizowane. Musi być przygotowane poprzez poświęcenie odrobiny czasu każdego dnia, wytrwale, tak jak robi się to w przypadku każdej rzeczy ważnej. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu na Anioł Pański, w którym komentował przypowieść dotyczącą sensu naszego życia. Mówi ona o dziesięciu pannach przygotowujących się na dzień zaślubin, z których tylko pięć zabrało oliwę do swoich lamp, stąd powiedzenie o pannach mądrych i głupich.
Już od ponad miesiąca Rachel Goldberg-Polin nie ma wiadomości o swoim synu Herschu. 23-latek został zraniony i porwany przez Hamas 7 października podczas ataku terrorystów na rave na pustyni.
Franciszek spotkał się z kustoszami i pracownikami międzynarodowych sanktuariów zebranych w Rzymie przy okazji spotkania przygotowanego przez Dykasterię ds. Ewangelizacji. „Odwiedza się sanktuarium nade wszystko, aby się modlić” – podkreślił Ojciec Święty. Zachęcał, by w tych szczególnych miejscach dbać o atmosferę ciszy sprzyjającej adoracji i kontemplacji, przypominając, że skupienie nie przychodzi łatwo.
Trzeba chronić prawa rodziców do swobodnego wychowywania i kształcenia swoich dzieci, bez zmuszania ich w jakiejkolwiek sferze, zwłaszcza w szkole, do akceptowania programów edukacyjnych sprzecznych z ich przekonaniami i wartościami. Jest to wyzwanie podstawowej wagi – powiedział Papież na audiencji dla przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia Rodziców.
„Moją nadzieją jest, że wasze rozważania i dyskusje (…) pomogą rozwinąć w młodych ludziach większą świadomość związku, jaki powinien istnieć pomiędzy «językami» umysłu, serca i rąk” – wskazał Papież zebranym na IV Globalnym Sympozjum Universitate.
Budowanie pokoju to praca wolna i wymagająca cierpliwości oraz odwagi – pisze Papież w przesłaniu na 6. Paryskie Forum Pokoju, skierowanym za pośrednictwem kard. Pietro Parolina. Franciszek podkreśla, że pokój osiąga się przez konkretne zaangażowanie wszystkich ludzi dobrej woli, noszących w sercu dobro ludzkości i planety.
Dokumenty ukraińskiego KGB pokazują, że pontyfikat Jana Pawła II stał się dla ludzi wierzących ogromnym impulsem do upominania się o swoje - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim dr Andrzej Grajewski, dziennikarz, redaktor publikacji „«Żarliwy antykomunista».
„Zostaliście powołani do bycia Zakonem, który, umocniony we własnej tożsamości, uczestniczy w tajemnicy miłości w najpiękniejszy ze sposobów, otwarty i dyspozycyjny, gotowy do podjęcia służby” – wskazał dziś Papież bożogrobcom.
W zbyt wielu miejscach i sytuacjach kobiety są spychane na dalszy plan, są uważane za „gorsze”, jak przedmioty – pisze papież w przesłaniu wystosowanym w związku z narodową kampanią przeciwko przemocy wobec kobiet zorganizowaną przez włoską rozgłośnię publiczną RAI Radio 1 oraz Dom dla Skrzywdzonych Kobiet. „Jeśli osoba zostaje zredukowana do rzeczy, to jej godność nie jest już uznawana, jest uważana jedynie za własność, którą można rozporządzać we wszystkim” – podkreśla Franciszek.
Opublikowano plan podróży apostolskiej do Dubaju. Franciszek przemówi do uczestników konferencji klimatycznej COP 28, a także otworzy Pawilon Wiary.
Osoby transseksualne, nawet jeśli przeszły leczenie hormonalne lub operację zmiany płci, mogą przyjąć chrzest, „jeśli nie ma sytuacji, w których istnieje niebezpieczeństwo wywołania publicznego zgorszenia lub dezorientacji wśród wiernych”. A dzieci par homoseksualnych należy ochrzcić, nawet jeśli urodziły się z matki zastępczej, pod warunkiem, że istnieje uzasadniona nadzieja, że zostaną wychowane w wierze katolickiej. Takie stwierdzenia znalazły się w odpowiedzi Dykasterii Nauki Wiary podpisanej przez prefekta kard. Victora Manuela Fernandéza, a zatwierdzonej przez papieża 31 października.
O podjęcie dialogu i pokojowe rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego zaapelował 6 listopada na forum ONZ stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, arcybiskup Gabriele Caccia. Zabrał on głos w trakcie obrad dotyczących Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA).
Wczoraj Papież ponownie apelował o pokój i przypomniał o losie dzieci w krajach ogarniętych wojną
„Zawsze jestem szczęśliwy, gdy was spotykam, bo uczycie mnie za każdym razem czegoś nowego” – wskazał Papież dzieciom. Dziś po południu Franciszek przyjął w Auli Pawła VI w Watykanie ich grupę z całego świata. Specjalnymi pociągami i autobusami do Rzymu zjechało ok. 6 tys. dzieci z 84 krajów. Jako temat spotkania z Ojcem Świętym wybrano zdanie „Uczymy się od chłopców i dziewczynek”.
25 lat temu pod wpływem orędzia miłosierdzia danego w świadectwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II na południu Sycylii powstało Bractwo Apostolskie Miłosierdzia. Dziś przy okazji srebrnego jubileuszu jego członkowie zostali przyjęci przez Papieża, wśród nich założyciel ruchu, ks. Pasqualino di Dio.
Dziś rano w Pałacu Apostolskim w Watykanie Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji delegację Konferencji Rabinów Europejskich – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. W swoim przemówieniu poruszył kwestię dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, potępił antysemityzm. Mówił też o pokoju w Ziemi Świętej.
Podane przez niektóre katolickie środki przekazu Stanów Zjednoczonych wiadomości, jakoby Franciszek zamierzał zmienić zasady konklawe, "nie mają podstaw" – zapewniło 5 listopada Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Papież zachęca katolicką odnowę charyzmatyczną do promowania w świecie tak zwanych seminariów nowego życia. Są to – jak sam wyjaśnił - momenty pierwszego głoszenia Ewangelii, bardzo kerygmatyczne, oferujące ludziom możliwość spotkania z żywym Jezusem, Jego Słowem i Duchem oraz z Jego Kościołem doświadczanym jako miejsce łaski, pojednania i odrodzenia.