„Zostaliście powołani do bycia Zakonem, który, umocniony we własnej tożsamości, uczestniczy w tajemnicy miłości w najpiękniejszy ze sposobów, otwarty i dyspozycyjny, gotowy do podjęcia służby” – wskazał dziś Papież bożogrobcom.
Franciszek podkreślił, że docenia ich posługę na rzecz edukacji dzieci oraz pomocy starszym, chorym, uchodźcom, bowiem troska o najsłabszych i najuboższych jest zawsze polecana przez Boga. Mówił o tym, spotykając się z zebraną w Rzymie Konsultą tego rycerskiego zakonu.
Oficjalny temat obrad stanowiła formacja: zarówno ta prowadząca do wstąpienia, jak i ta stała dotycząca już przyjętych członków, a nawet ta dotycząca specyficznie powołanych do pełnienia odpowiedzialnych funkcji. Ojciec Święty zachęcał do dbania we wszystkim o dwie relacje: z Bogiem oraz z ludźmi, zwłaszcza z potrzebującymi.
„Formacja trwa całe życie” – podkreślał Papież. Wskazał, iż chodzi tutaj o formację innych i siebie „do uniwersalnej oraz inkluzywnej miłości”. I dodał: „poznawanie historii waszego Zakonu z tej perspektywy i, w kontekście słuchania i modlitwy, starania o to, byście nabywali umiejętności odpowiadania na potrzeby bliźniego: oto wielka służba, jaką możecie dziś pełnić dla Kościoła i świata”. Franciszek zaznaczył też, iż „w każdej epoce, nawet w naszej, naznaczonej paradygmatem technokratycznym, istnieje wielka potrzeba ludzi, którzy praktykują miłosierdzie z inteligencją i wyobraźnią. Dlatego zachęcam was do kontynuowania pracy w tym stylu oraz do wiernego przekazywania go na różnych etapach formacji”.
Poza wspomnianym tematem, Papież zwrócił też uwagę na obecną dramatyczną sytuację w Ziemi Świętej. Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie jest bowiem szczególnie powołany, by pomagać chrześcijanom w tym regionie. „Niestety jesteśmy świadkami tragedii rozgrywającej się w miejscach, w których żył Pan, gdzie uczył nas poprzez swoje człowieczeństwo kochać, przebaczać i czynić dobro wszystkim” – wskazywał Ojciec Święty. „Zamiast tego dobra widzimy ludzi rozdartych ogromnym cierpieniem, które dotyka tak wielu niewinnych, tak wielu niewinnych ginie” – dodał. Stąd wyznał swoją duchową bliskość z bożogrobcami, którzy, jak stwierdził, z pewnością przeżywają obecne spotkanie Konsulty, „dzieląc wielki smutek Matki Kościoła Jerozolimskiego i błagając o dar pokoju”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.