O podjęcie dialogu i pokojowe rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego zaapelował 6 listopada na forum ONZ stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, arcybiskup Gabriele Caccia. Zabrał on głos w trakcie obrad dotyczących Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA).
Watykański dyplomata wskazał na bezprecedensową eskalację przemocy w Izraelu i Palestynie, co doprowadziło do godnego ubolewania poziomu cierpienia. Powtórzył potępienie przez Stolicę Apostolską ataku terrorystycznego przeprowadzonego 7 października przez Hamas i inne grupy zbrojne przeciwko ludności Izraela, jednocześnie wyrażając zaniepokojenie katastrofalną sytuacją humanitarną w Strefie Gazy. Zaapelował o uwolnienie zakładników i przypomniał o wczorajszym apelu papieża Franciszka o podjęcie dialogu oraz zawieszenie broni i pomoc dla ofiar kryzysu humanitarnego w strefie Gazy.
„Stolica Apostolska wspiera pracę UNRWA, która ma kluczowe znaczenie dla promowania rozwoju ludzkiego i świadczenia usług humanitarnych dla uchodźców palestyńskich, ale także jako źródło nadziei, że pokojowa przyszłość jest możliwa” - powiedział arcybiskup Caccia. Oddał cześć wielu pracownikom UNRWA, którzy w ostatnich dniach stracili życie.
„Jedyną trwałą odpowiedzią na trudną sytuację uchodźców palestyńskich jest sprawiedliwy pokój, który spełnia uzasadnione żądania zarówno Palestyńczyków, jak i Izraelczyków. Osiągnięcie takiego porozumienia opartego na rozwiązaniu dwupaństwowym wymaga zaprzestania obecnych działań wojennych i deeskalacji napięć, w tym na poziomie regionalnym. Ważne jest, aby prawowite władze Państwa Palestyńskiego i władze Państwa Izrael, przy wsparciu całej wspólnoty międzynarodowej, wykazały się odwagą, aby ponowić swoje zaangażowanie na rzecz pokoju opartego na sprawiedliwości i wzajemnym szacunku. Chociaż ścieżka dialogu wydaje się obecnie bardzo wąska, jest to jedyna realna opcja trwałego zakończenia cyklu przemocy, który ogarnął tę ziemię, tak drogą chrześcijanom, żydom i muzułmanom” - powiedział na forum ONZ stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.