W ciągu ostatnich 25 lat nie było chyba na świecie konfliktu zbrojnego czy wojny, które spotkałyby się z obojętnością Jana Pawła II. Zawsze, gdy pokój był zagrożony, Ojciec Święty zabierał głos w jego obronie.
24 stycznia 1979 r., kilka miesięcy po wyborze na papieża, Jan Paweł II podjął się mediacji w sporze terytorialnym między Argentyną a Chile. Trwały one kilka lat, ale zakończyły się podpisaniem wspólnej deklaracji o przyjaźni i współpracy między zwaśnionymi dotąd państwami. Od tej pory Jan Paweł II wykorzystuje każdą okazję, aby przekonywać świat o tym, że „łańcuch nienawiści i przemocy może zostać rozerwany jedynie mocą braterstwa, prawa i sprawiedliwości”. Głośno potępiał bestialskie mordowanie ludności cywilnej w czasie wojny domowej w Rwandzie, bronił walczących o niepodległość mieszkańców Timoru Wschodniego, ofiar wojen domowych w Sudanie, Peru czy Czadzie.
Apelował o modlitwę w intencji ogarniętego wojną domową Libanu, podjął zabiegi dyplomatyczne zmierzające do zakończenia bratobójczych walk, a w 1995 r. zwołał specjalne zgromadzenie synodu biskupów poświęcone sytuacji w Libanie. 10 i 11 maja 1997 r. udał się do tego kraju z misją pokoju. W Bejrucie podpisał posynodalny dokument poświęcony Libanowi. Starał się powstrzymać wybuch wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r. po agresji Iraku na Kuwejt. Potępiał też naloty na Jugosławię w 1999 r., wzywając jednocześnie władze tego kraju do zaprzestania czystek etnicznych i upominając się o los uchodźców i bezbronnej ludności cywilnej. Nie pozostaje obojętny także w obliczu trwającego od lat i coraz bardziej nasilającego się w ostatnich czasach konfliktu w Ziemi Świętej. Od lat raz po raz rozlega się papieskie wołanie, skierowane do obu stron konfliktu oraz do społeczności międzynarodowej o położenie kresu przemocy i wojnie w tym regionie. Symbolem troski Jana Pawła II o losy umęczonych wojną mieszkańców ziemi Jezusa były odwiedziny w obozie dla uchodźców w Deheiseh, gdzie Ojciec Święty zaapelował do „przywódców politycznych, by realizowali porozumienia już zawarte i dążyli do pokoju, którego pragną wszyscy ludzie”.
Troska o pokój i bezpieczeństwo między narodami oraz nawoływanie do solidarności międzyludzkiej i przypominanie o godności i niezbywalnych prawach człowieka to główne motywy papieskich wystąpień na forum różnych organizacji międzynarodowych, z ONZ na czele.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Papież o potrzebie mądrego połączenia w naszym życiu pracy i modlitwy.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.