Budował Kościół otwarty, a jednocześnie twardo bronił doktryny i rygorów katolickiej moralności.
Jednym z fenomenów Jana Pawła II było to, że potrafił łączyć dwie postawy, które zazwyczaj w Kościele są w opozycji: otwartość z przywiązaniem do ortodoksji. Budował Kościół otwarty - na współczesny świat i nowe wyzwania oraz na dialog: ekumeniczny, międzyreligijny, dialog z kulturą i nauką oraz z niewierzącymi. A jednocześnie twardo bronił doktryny i rygorów katolickiej moralności. W środę 2 kwietnia przypada 20. rocznica śmierci Karola Wojtyły. Jego nauczanie może być wciąż doskonałą wskazówką dla Kościoła w Polsce, jak być twórczo obecnym w świecie, który ulega gwałtownym zmianom.
Moment odejścia do domu Ojca Jana Pawła II mam wciąż w oczach i było to dla mnie przeżycie, którego się nie zapomina. Z jednej strony tragiczne, kończące jakąś epokę, ale jednocześnie pełne nadziei. Pamiętam godzinę 21:37, kiedy wszystkie dzwony zaczynają bić i przychodzi wiadomość o śmierci Jana Pawła II. Ale jednocześnie ludzie w całej Polsce i tutaj w Warszawie, wychodzą na ulice i place, zapalają świece, składają kwiaty wszędzie tak, gdzie kiedyś się pojawił. Przez wiele dni trwa czas modlitwy i zadumy, ale jednocześnie czas pełen nadziei. Główne aleje czy place miast płoną tysiącami świec i zniczy, toną w wiosennych kwiatach. Tu w Warszawie jest to aleja Jana Pawła II i dawny Plac Zwycięstwa. Miałem nieodparte wrażenie, że Jan Paweł po raz kolejny jest z nami, iż to jest jego ostatnia - tym razem duchowa - pielgrzymka do Polski. Nie ma go w jednym miejscu, w papamobile czy za ołtarzem, ale jest we wszystkich polskich wioskach i miastach. Coś niesamowitego.
Kościół ortodoksyjny i otwarty
Jednym z fenomenów Jana Pawła II było to, że potrafił łączyć dwie postawy, które zazwyczaj w Kościele są w opozycji: otwartość z przywiązaniem do ortodoksji. Budował Kościół otwarty - na współczesny świat i nowe wyzwania oraz na dialog: ekumeniczny, międzyreligijny, dialog z kulturą i nauką oraz z niewierzącymi. A jednocześnie twardo bronił doktryny i rygorów katolickiej moralności. Nie zawahał się przed odebraniem misji kanonicznej wielu teologom, którzy przejęci ideą postępu chcieli „ożenić” nauczanie Kościoła z wymaganiami niektórych współczesnych ideologii. Przykładem tego była choćby instrukcja o negatywnych aspektach teologii wyzwolenia, zarażonej marksistowskimi wpływami.
Już na początku pontyfikatu pisał jasno, że „otwartość musi być połączona z obroną wyznawanej prawdy - objawionej przez samego Boga”. Jan Paweł II przestrzegał zarówno przed postawą powierzchownego otwarcia, jak i przed odwróceniem się od świata i zamknięciem w bezpiecznej świątyni.
Realizator Soboru Watykańskiego II
Jan Paweł II był nie tylko papieżem, który wcielał w życie naukę Soboru Watykańskiego II, ale kimś, kto nadał jasny i określony kierunek jego realizacji. Przypomnijmy, że kiedy obejmował rządy w 1978 r. Kościół był podzielony pomiędzy skrzydło progresistowskie, żądające szybkich zmian, w tym daleko idącego dostosowania do wymagań świata, a skrzydło konserwatywne pełne obaw wobec kursu soborowego otwarcia i aggiornamento. Janowi Pawłowi II udało się odsunąć ten spór na dalszy plan i zjednoczyć Kościół wokół wielkiego, globalnego planu duszpasterskiego i misyjnego, wyrażanego w pojęciu nowej ewangelizacji.
aktualna ocena | 5,0 |
głosujących | 3 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
„W obliczu trudności, które widzimy w świecie i odczuwamy w naszych sercach"
Będą służyć transportowi m.in. rannych w wyniku działań wojennych.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.