Pieniądz powinien służyć, a nie rządzić!
„Pracowaliście na trzech poziomach: myśli, konkretu i wartościowania dobra. Zgadzam się, że nigdy nie możemy tracić z oczu konkretności, ponieważ stawką jest los najbiedniejszych, ludzi, którzy walczą o znalezienie środków na godne życie” – mówił dziś Papież do uczestników specjalnego spotkania zorganizowanego przez Fundację Centesimus Annus – Pro Pontifice. Chodzi o „Dialogi na rzecz integralnie zrównoważonego systemu finansowego”.
Franciszek docenił wysiłki prowadzące do powiązania ekonomii, człowieczeństwa i teologii, zauważając, iż to niełatwe wyzwanie.
„Postawiliście sobie szlachetne zadanie: połączyć skuteczność i wydajność z integralnym zrównoważonym rozwojem, inkluzywnością i etyką” – zauważył dalej Ojciec Święty. „Słusznie mówicie, że wierzycie, iż społeczne magisterium Kościoła może być kompasem. Aby tak się rzeczywiście stało, nie należy poprzestawać na napominaniu, ale trzeba umieć przyjrzeć się funkcjonowaniu finansów, wskazać słabości i wyobrazić sobie konkretne środki naprawcze” – mówił następnie.
Papież wskazał także, że bardzo przydatna okazuje się tu specyficzna znajomość realiów: „znacie procesy finansowe i jest to wasz wielki atut, ale jednocześnie jest to również wielka odpowiedzialność. Do was należy wymyślenie, jak zmniejszyć niesprawiedliwość: powtarzam, sprawić, by niesprawiedliwość się zmniejszyła. Ponieważ «Nie ignorująca etyki reforma finansowa domagałaby się zdecydowanej zmiany postawy ze strony przywódców politycznych [...]. Pieniądz powinien służyć, a nie rządzić!» (Adhortacja apostolska Evangelii gaudium, 58)".
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.