28 kwietnia Watykanie otwarto wystawę poświęconą papieżowi Polakowi. Jest to hołd Benedykta XVI złożony poprzednikowi z okazji beatyfikacji.
W kilku salach Braccio di Carlo Magno przy Placu św. Piotra przedstawiono życie i pontyfikat Jana Pawła II. Twórcy – Włosi i Polacy – znaleźli bardzo ciekawy sposób na zaprezentowanie faktów z życia i działalności papieża z dalekiego kraju. Wystawa zaczyna się już na Placu św. Piotra ogromnym portretem Ojca Świętego oraz 27 planszami przedstawiającymi wybrane epizody z poszczególnych lat pontyfikatu. To coś wyjątkowego – mówili organizatorzy, bo nigdy dotąd plac przed Bazyliką nie był tak udekorowany na uroczystość beatyfikacji.
Wędrówka w świat Jana Pawła II rozpoczyna się w Wadowicach – tam, gdzie wszystko się zaczęło, i życie, i szkoła, i wiara przyszłego papieża. W pierwszej sali zgromadzono fotografie z lat dziecięcych i młodzieńczych Karola Wojtyły oraz przedmioty z jego domu rodzinnego. Ta część została wzbogacona multimedialnie o projekcje wideo z domu Wojtyłów. Zdjęcia z okresu krakowskiego studenta, kleryka, księdza, biskupa i kardynała Wojtyły wzbogacają różne dokumenty (np. podanie o dopuszczenie do święceń), rękopisy książek i przemówień, sutanny. Tę część wystawy kończy, a jednocześnie zaczyna kolejną – papieską - film przypominający moment prezentacji nowego papieża – Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Tę część przygotował Jarosław Kłaput, autor Muzeum Powstania Warszawskiego, muzeum kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie oraz przebudowywanego właśnie Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Włosi przygotowali sekcje prezentujące pontyfikat papieża Polaka. Tu najbardziej zaskakujący okazał się pomysł pokazania zamachu na życie Jana Pawła II. Ogromne wrażenie robi wyświetlany na czarnym tle obraz wideo z audiencji 13 maja 1981 roku i wyraźne strzały w ciemności, po których ranny papież osuwa się w ramiona sekretarza, ks. Stanisława Dziwisza.
Ta część ekspozycji została zaprojektowana jako symboliczna rzeka, zasilana przez wiele dopływów, ilustrujących różnorodną działalność Jana Pawła II – wyjaśniali podczas otwarcia twórcy. Są tu pielgrzymki zagraniczne i włoskie oraz wizytacje rzymskich parafii, Dni Młodzieży, Jubileusz Roku 2000, dialog ekumeniczny i miedzy religijny, encykliki, adhortacje, listy apostolskie, kanonizacje i beatyfikacje i papieskie książki wydawane w niezliczonych językach świata. Zaprezentowane najbardziej charakterystyczne dla Jana Pawła II gesty, jak całowanie ziemi odwiedzanych krajów, modlitwa na górze krzyży w Szalach, czy otwarcie Świętych Drzwi w Roku wielkiego Jubileuszu. Bardzo wzruszająca jest ostatnia część – przypominająca odchodzenie Ojca Świętego do domu Ojca: ostatnia Droga Krzyżowa, ostatnie pojawienie się w oknie, ostatnie błogosławieństwo.
Przewodnikiem po wystawie jest sam Jan Paweł II. Zwiedzającym poszczególne Sali towarzyszy jego głos oraz migawki filmowe, a także fragmenty jego różnych przemówień i dokumentów wypisane na wielkich planszach między zdjęciami. To sprawia, że przez poszczególne sale przechodzi się tak, jakby szło się za Janem Pawłem II.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.