28 kwietnia Watykanie otwarto wystawę poświęconą papieżowi Polakowi. Jest to hołd Benedykta XVI złożony poprzednikowi z okazji beatyfikacji.
W kilku salach Braccio di Carlo Magno przy Placu św. Piotra przedstawiono życie i pontyfikat Jana Pawła II. Twórcy – Włosi i Polacy – znaleźli bardzo ciekawy sposób na zaprezentowanie faktów z życia i działalności papieża z dalekiego kraju. Wystawa zaczyna się już na Placu św. Piotra ogromnym portretem Ojca Świętego oraz 27 planszami przedstawiającymi wybrane epizody z poszczególnych lat pontyfikatu. To coś wyjątkowego – mówili organizatorzy, bo nigdy dotąd plac przed Bazyliką nie był tak udekorowany na uroczystość beatyfikacji.
Wędrówka w świat Jana Pawła II rozpoczyna się w Wadowicach – tam, gdzie wszystko się zaczęło, i życie, i szkoła, i wiara przyszłego papieża. W pierwszej sali zgromadzono fotografie z lat dziecięcych i młodzieńczych Karola Wojtyły oraz przedmioty z jego domu rodzinnego. Ta część została wzbogacona multimedialnie o projekcje wideo z domu Wojtyłów. Zdjęcia z okresu krakowskiego studenta, kleryka, księdza, biskupa i kardynała Wojtyły wzbogacają różne dokumenty (np. podanie o dopuszczenie do święceń), rękopisy książek i przemówień, sutanny. Tę część wystawy kończy, a jednocześnie zaczyna kolejną – papieską - film przypominający moment prezentacji nowego papieża – Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Tę część przygotował Jarosław Kłaput, autor Muzeum Powstania Warszawskiego, muzeum kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie oraz przebudowywanego właśnie Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Włosi przygotowali sekcje prezentujące pontyfikat papieża Polaka. Tu najbardziej zaskakujący okazał się pomysł pokazania zamachu na życie Jana Pawła II. Ogromne wrażenie robi wyświetlany na czarnym tle obraz wideo z audiencji 13 maja 1981 roku i wyraźne strzały w ciemności, po których ranny papież osuwa się w ramiona sekretarza, ks. Stanisława Dziwisza.
Ta część ekspozycji została zaprojektowana jako symboliczna rzeka, zasilana przez wiele dopływów, ilustrujących różnorodną działalność Jana Pawła II – wyjaśniali podczas otwarcia twórcy. Są tu pielgrzymki zagraniczne i włoskie oraz wizytacje rzymskich parafii, Dni Młodzieży, Jubileusz Roku 2000, dialog ekumeniczny i miedzy religijny, encykliki, adhortacje, listy apostolskie, kanonizacje i beatyfikacje i papieskie książki wydawane w niezliczonych językach świata. Zaprezentowane najbardziej charakterystyczne dla Jana Pawła II gesty, jak całowanie ziemi odwiedzanych krajów, modlitwa na górze krzyży w Szalach, czy otwarcie Świętych Drzwi w Roku wielkiego Jubileuszu. Bardzo wzruszająca jest ostatnia część – przypominająca odchodzenie Ojca Świętego do domu Ojca: ostatnia Droga Krzyżowa, ostatnie pojawienie się w oknie, ostatnie błogosławieństwo.
Przewodnikiem po wystawie jest sam Jan Paweł II. Zwiedzającym poszczególne Sali towarzyszy jego głos oraz migawki filmowe, a także fragmenty jego różnych przemówień i dokumentów wypisane na wielkich planszach między zdjęciami. To sprawia, że przez poszczególne sale przechodzi się tak, jakby szło się za Janem Pawłem II.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.