Na konieczność szybkiego i sprawiedliwego rozpatrywania zarzutów o nadużycia seksualne wskazał Benedykt XVI podczas spotkania w Domu dla osób starszych pw. św. Piotra z osobami reprezentującymi pracowników i wolontariuszy odpowiedzialnych za ochronę dzieci w środowiskach kościelnych.
Poniżej pełna treść papieskiego przemówienia:
Pozdrowienie dla osób zaangażowanych w ochronę dzieci, Londyn, Dom Świętego Piotra, 18 września 2010
Drodzy przyjaciele!
Cieszę się, że mogę was pozdrowić – osoby reprezentujące wielu pracowników i wolontariuszy odpowiedzialnych za ochronę dzieci w środowiskach kościelnych. Kościół ma długą tradycję troski o dzieci, począwszy od najmłodszych lat aż do wieku dorosłego, idąc za poruszającym serca przykładem Chrystusa, który błogosławił dzieci, które mu przynoszono i który nauczył swych uczniów, że do takich jak one należy królestwo niebieskie (por. Mk 10, 13-16).
Wasza praca, prowadzona w ramach zaleceń przedstawionych po raz pierwszy w raporcie komisji Nolana, a następnie przez komisję Cumberlege, wniosła istotny wkład w promowanie bezpiecznego środowiska dla ludzi młodych. Pomaga ona zapewnić, aby wprowadzone środki zapobiegawcze były skuteczne, żeby były bacznie przestrzegane, a wszelkie zarzuty o nadużycia były rozpatrywane szybko i sprawiedliwie. Pozwólcie, że podziękuję w imieniu wielu dzieci, którym służycie oraz ich rodziców za dobrą pracę, którą wykonaliście i nadal w tej dziedzinie wykonujecie.
Godny ubolewania jest fakt, że w tak wyraźnym kontraście do długiej tradycji opieki Kościoła nad dziećmi, doznały one nadużyć i złego traktowania z rąk niektórych księży i zakonników. Wszyscy staliśmy się bardziej świadomi konieczności ochrony dzieci, a wy jesteście ważnym elementem szeroko zakrojonej reakcji Kościoła na ten problem. Chociaż nigdy nie ma powodów do samozadowolenia, trzeba udzielić kredytu zaufania tam, gdzie się on należy: trzeba uznać wysiłki Kościoła w tym kraju, a także gdzie indziej, zwłaszcza w ciągu ostatnich dziesięciu lat, dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży oraz okazywania im pod każdym względem szacunku w miarę dorastania do dojrzałości. Modlę się, aby wasza wielkoduszna służba przyczyniła się do wzmocnienia atmosfery zaufania i odnowionego zaangażowania na rzecz dobra dzieci, które są tak cennym darem Boga.
Niech Bóg da pomyślny rozwój waszej pracy i niech obdarzy was wszystkich swym błogosławieństwem.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.