Sukcesem przewyższającym oczekiwania nazywa włoska agencja katolicka SIR zakończoną wczoraj wizytę Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. Motywem przewodnim papieskiego nauczania były kluczowe tematy pontyfikatu: związek wiary i rozumu oraz publiczna roli religii, zwłaszcza w Europie Zachodniej – czytamy w komentarzu SIR.
„Wielkie przemówienie” Ojca Świętego w „uroczystej sali Westminster Hall” agencja umieszcza w ciągu rozważań o dialogu wiary i rozumu, rozwijanych w wystąpieniach na uniwersytecie w Ratyzbonie, w kolegium Bernardynów w Paryżu, w nie wygłoszonym wykładzie na uniwersytecie La Sapienza w Rzymie i w przemówieniu w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
Nie jest to tematyka czysto teoretyczna, gdyż – jak zauważa SIR – ma ona ma „natychmiastowe i konkretne odniesienia praktyczne”, szczególnie w tzw. biopolityce i etycznych fundamentach życia obywatelskiego. Stanowi „prawdziwe wyzwanie dla demokracji”, jeśli bowiem „zasady moralne, które podtrzymują proces demokratyczny nie opierają się z kolei na czymś bardziej solidnym niż zgoda społeczna, wówczas kruchość tego procesu ukazuje się w całej oczywistości”.
Kościół nie może niczego narzucać – komentuje SIR – ani ograniczać się do patrzenia w przeszłość, ponownie proponując prawo naturalne. Podkreśla więc, że „fundament etyczny wyborów politycznych” można znaleźć dzięki wspólnemu wkładowi religii i rozumu. Mogą się nawzajem hamować i „oczyszczać”, gdy religii grozi sekciarstwo i fundamentalizm, a rozumowi ideologizacja w czasach „dyktatury relatywizmu”. Benedykt XVI wskazywał więc, że świat rozumu i świat wiary potrzebują siebie nawzajem „dla dobra naszej cywilizacji”.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.