Abp Williams o odbiorze papieskiej wizyty

Nie sprawdziły się pesymistyczne prognozy dotyczące papieskiej podróży do Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy odbierają Benedykta XVI bardzo pozytywnie. Tłumy ludzi wyszły na ulice, aby opowiedzieć się w ten sposób za wiarą – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, abp Rowan Williams.

W jego przekonaniu dzięki Papieżowi wiara w tym kraju znowu pojawiła się na pierwszym planie. Benedykt XVI pomógł Brytyjczykom zrozumieć, że pokaźna liczba całkiem zwyczajnych ludzi w tym kraju wierzy w Boga i sakramentalne życie Kościoła – oświadczył arcybiskup Canterbury.

Anglikańskiego hierarchę zapytaliśmy o szczegóły jego wczorajszego spotkania z Benedyktem XVI w cztery oczy. Czy podjęto wówczas sporne kwestie, o których Papież nie chciał mówić w oficjalnym przemówieniu?

„To są kwestie, o których rozmawia się regularnie w czasie formalnych sesji dialogu i myślę, że marnowalibyśmy czas, zajmując się tymi problemami w czasie prywatnej rozmowy – powiedział anglikański duchowny. – Rozmawialiśmy natomiast o chrześcijanach w Ziemi Świętej w związku ze zbliżającym się Synodem Biskupów. Wspomnieliśmy również inne wielkie regiony cierpiące na skutek konfliktów. Mówiliśmy też o tym, co duchowni obu Kościołów robią w Sudanie na rzecz pokoju. Zgodziliśmy się, że trzeba im pomóc. Podjęliśmy również kwestię, o której Ojciec Święty mówi w Wielkiej Brytanii bardzo obszernie, a mianowicie o tym, jak podjąć racjonalny dialog z sekularyzmem” - powiedział RV abp Williams.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama