Mianem sukcesu określa papieską pielgrzymkę do Anglii i Szkocji brytyjska prasa. Sobotnie gazety zwracają uwagę na historyczną wizytę w siedzibie anglikańskiego arcybiskupa Williamsa i kluczowe przemówienie pielgrzymki wygłoszone przez Benedykta XVI w budynku brytyjskiego parlamentu.
„Wizyta zmienia się w niesamowity sukces” – pisze „The Times”. W komentarzu do wydarzeń drugiego dnia papieskiej pielgrzymki Ruth Gledhill podkreśla, że pielgrzymka nie mogłaby nawet przebiegać lepiej. „Wizyta pokazała nieoczekiwane zbliżenie pomiędzy Kościołem anglikańskim a katolickim” – stwierdza autorka. Jej zdaniem wzrastająca przyjaźń pomiędzy anglikańskim abp. Rowanem Williamsem a Benedyktem XVI, którzy ponownie spotkają się w listopadzie w Rzymie, zapowiada nadchodzące zbliżenie obu wspólnot. „To, co mówi papież może być dla niektórych trudne do zrozumienia, bo mówi językiem wiary, ale faktem jest, że papież dał nam do myślenia i zasługuje na wysłuchanie” – stwierdza w komentarzu „The Times”.
Dziennik z ogromna precyzją omawia również drugi dzień wizyty Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii zwracając przede wszystkim uwagę na spotkanie Ojca Świętego z arcybiskupem Canterbury oraz przemówienie w brytyjskim parlamencie, podkreślając, że są to wydarzenia historyczne. „Spóźniony o 20 minut ale na czas w tysiącletniej historii” – głosi jeden z tytułów „The Times”, nawiązujący do wczorajszych opóźnień w programie wizyty Ojca Świętego.
Papieskiej pielgrzymce kilka stron dzisiejszego wydania poświęca również „The Independent”. Gazeta, poza dokładnym omówieniem spotkań papieża z anglikańskim arcybiskupem i przemówienia w parlamencie, zwraca uwagę na „święto edukacji”, w którym papież uczestniczył w Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny w dzielnicy Twickenham w Londynie. „Kiedy papież pojawił się w swym papamobile został powitany w sposób zarezerwowany dla gwiazd rocka, gdy tysiące podekscytowanych uczniów wpadło w oszałamiający krzyk” – pisze „The Independent”.
Omawiając przemówienie Benedykta XVI wygłoszone w parlamencie dziennik zwraca uwagę, że jest ono uznawane za kluczowe, podczas obecnej wizyty. „To część watykańskiej walki z przejawami laicyzmu w społeczeństwach zachodnich, bowiem papież uważa, że ludziom wierzącym grozi utrata praw do praktykowania swojej wiary w sposób otwarty” – stwierdza „The Independent”.
Brytyjska prasa poświęca wiele miejsca także wczorajszym aresztowaniom osób, które mogły być zamieszane w akcje skierowane przeciwko papieżowi. Ostatecznie zatrzymano sześć osób i jak na razie nie postawiono im żadnych zarzutów. „Policyjne przeszukania w 10 miejscach trwały przez całą noc, ale nie został znaleziony żaden sprzęt do przygotowania bomb lub cokolwiek innego, co mogłoby zostać użyte do ataku terrorystycznego” - informuje „The Guardian”. Gazeta, za szefem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardim podkreśla, że papież zachowuje spokój, zaś jego otoczenie ufa pracy policji i Scotland Yardu.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.