Mianem sukcesu określa papieską pielgrzymkę do Anglii i Szkocji brytyjska prasa. Sobotnie gazety zwracają uwagę na historyczną wizytę w siedzibie anglikańskiego arcybiskupa Williamsa i kluczowe przemówienie pielgrzymki wygłoszone przez Benedykta XVI w budynku brytyjskiego parlamentu.
„Wizyta zmienia się w niesamowity sukces” – pisze „The Times”. W komentarzu do wydarzeń drugiego dnia papieskiej pielgrzymki Ruth Gledhill podkreśla, że pielgrzymka nie mogłaby nawet przebiegać lepiej. „Wizyta pokazała nieoczekiwane zbliżenie pomiędzy Kościołem anglikańskim a katolickim” – stwierdza autorka. Jej zdaniem wzrastająca przyjaźń pomiędzy anglikańskim abp. Rowanem Williamsem a Benedyktem XVI, którzy ponownie spotkają się w listopadzie w Rzymie, zapowiada nadchodzące zbliżenie obu wspólnot. „To, co mówi papież może być dla niektórych trudne do zrozumienia, bo mówi językiem wiary, ale faktem jest, że papież dał nam do myślenia i zasługuje na wysłuchanie” – stwierdza w komentarzu „The Times”.
Dziennik z ogromna precyzją omawia również drugi dzień wizyty Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii zwracając przede wszystkim uwagę na spotkanie Ojca Świętego z arcybiskupem Canterbury oraz przemówienie w brytyjskim parlamencie, podkreślając, że są to wydarzenia historyczne. „Spóźniony o 20 minut ale na czas w tysiącletniej historii” – głosi jeden z tytułów „The Times”, nawiązujący do wczorajszych opóźnień w programie wizyty Ojca Świętego.
Papieskiej pielgrzymce kilka stron dzisiejszego wydania poświęca również „The Independent”. Gazeta, poza dokładnym omówieniem spotkań papieża z anglikańskim arcybiskupem i przemówienia w parlamencie, zwraca uwagę na „święto edukacji”, w którym papież uczestniczył w Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny w dzielnicy Twickenham w Londynie. „Kiedy papież pojawił się w swym papamobile został powitany w sposób zarezerwowany dla gwiazd rocka, gdy tysiące podekscytowanych uczniów wpadło w oszałamiający krzyk” – pisze „The Independent”.
Omawiając przemówienie Benedykta XVI wygłoszone w parlamencie dziennik zwraca uwagę, że jest ono uznawane za kluczowe, podczas obecnej wizyty. „To część watykańskiej walki z przejawami laicyzmu w społeczeństwach zachodnich, bowiem papież uważa, że ludziom wierzącym grozi utrata praw do praktykowania swojej wiary w sposób otwarty” – stwierdza „The Independent”.
Brytyjska prasa poświęca wiele miejsca także wczorajszym aresztowaniom osób, które mogły być zamieszane w akcje skierowane przeciwko papieżowi. Ostatecznie zatrzymano sześć osób i jak na razie nie postawiono im żadnych zarzutów. „Policyjne przeszukania w 10 miejscach trwały przez całą noc, ale nie został znaleziony żaden sprzęt do przygotowania bomb lub cokolwiek innego, co mogłoby zostać użyte do ataku terrorystycznego” - informuje „The Guardian”. Gazeta, za szefem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardim podkreśla, że papież zachowuje spokój, zaś jego otoczenie ufa pracy policji i Scotland Yardu.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.