Papież Franciszek przypomniał o tym podczas spotkania z uczestnikami Archidiecezjalnej Pielgrzymki Krakowskiej do Rzymu.
Jej uczestnicy - na czele z abp. Markiem Jędraszewskim i kard. Stanisławem Dziwiszem - przyjechali do wiecznego miasta z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
We środę 10 października w auli Pawła VI przywitał ich papież Franciszek.
- Przybyliście tu jako przedstawiciele świętego Kościoła Bożego, który jest w Krakowie i który przyjął mnie z otwartymi rękami latem 2016 roku - mówił nawiązując do swej wizyty w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.
Papieża przyznał też, że Jan Paweł II wzbogacił Kościół powszechny wielką obfitością darów, które w dużej mierze zaczerpnął ze skarbca wiary i świętości krakowskiej ziemi i Kościoła. - Niósł w sercu i - jeśli tak można powiedzieć - w ciele świadectwo świętych Krakowa: od św. Stanisława i św. Jadwigi Królowej, do św. Alberta i św. Faustyny - zauważył Franciszek dodając, że Jan Paweł II uczył się od nich bezgranicznego oddania się Chrystusowi i wielkiej wrażliwości dla każdego człowieka.
- To oddanie i wrażliwość przejawiały się w jego posłudze kapłańskiej, biskupiej i papieskiej. (…) Otrzymał od Boga wielki dar umiejętności odczytywania znaków czasu w świetle Ewangelii i potrafił z niego korzystać, tak by wydawał owoce dla dobra swego narodu, waszego narodu, który pośród różnych bolesnych dziejów nigdy nie utracił ufności w Bogu i wierności własnej kulturze zakorzenionej w duchu chrześcijańskim - stwierdził Franciszek.
Podkreślił też, że Papież Polak wierny tym korzeniom, starał się, aby Kościół zawsze stał na straży niezbywalnych praw człowieka, rodziny i narodów, aby był znakiem pokoju, sprawiedliwości i integralnego rozwoju całej rodziny ludzkiej. Co więcej, ta bogata spuścizna jest dla wszystkich, a szczególnie dla jego rodaków, wyzwaniem, abyśmy byli wierni Chrystusowi i odpowiadali z radosnym oddaniem na powołanie do świętości.
- Św. Jan Paweł II wciąż czuwa nad Kościołem, który jest w Krakowie, a który bardzo kochał. Z nieba towarzyszy waszej drodze: rodzin, młodych i dziadków, kapłanów, sióstr zakonnych i wszystkich konsekrowanych; najbardziej doświadczonych przez życie i cierpiących. Ja również polecam się jego wstawiennictwu - zapewnił Franciszek prosząc pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej o modlitwę w swojej intencji.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przypomniał natomiast, że celem pielgrzymki jest dziękczynienie Bożej Opatrzności za wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża i zapewnił o modlitwie za cały Kościół powszechny.
- Równocześnie przybyliśmy tutaj do Ciebie, Ojcze Święty, z ogromną miłością i czcią, pragnąc zapewnić Ciebie o naszej codziennej modlitwie różańcowej, zarówno w Twoich intencjach, jak i w intencjach całego Kościoła świętego, a zwłaszcza w intencjach odbywającego się Synodu Biskupów poświęconego młodzieży - mówił dziękując papieżowi za poświęcony czas. Przekazał też papieżowi kopię cudownego obrazu Pani Myślenickiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.