Jan Paweł II zabiegał, by Kościół strzegł praw człowieka

mł, pap

publikacja 10.10.2018 12:27

Papież Franciszek przypomniał o tym podczas spotkania z uczestnikami Archidiecezjalnej Pielgrzymki Krakowskiej do Rzymu.

Jan Paweł II zabiegał, by Kościół strzegł praw człowieka Joanna Adamik /archidiecezja krakowska Przybyliśmy tutaj do Ciebie, Ojcze Święty, z ogromną miłością i czcią, pragnąc zapewnić Cię o naszej codziennej modlitwie różańcowej - mówił metropolita krakowski

Jej uczestnicy - na czele z abp. Markiem Jędraszewskim i kard. Stanisławem Dziwiszem - przyjechali do wiecznego miasta z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

We środę 10 października w auli Pawła VI przywitał ich papież Franciszek.

- Przybyliście tu jako przedstawiciele świętego Kościoła Bożego, który jest w Krakowie i który przyjął mnie z otwartymi rękami latem 2016 roku - mówił nawiązując do swej wizyty w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Papieża przyznał też, że Jan Paweł II wzbogacił Kościół powszechny wielką obfitością darów, które w dużej mierze zaczerpnął ze skarbca wiary i świętości krakowskiej ziemi i Kościoła. - Niósł w sercu i - jeśli tak można powiedzieć - w ciele świadectwo świętych Krakowa: od św. Stanisława i św. Jadwigi Królowej, do św. Alberta i św. Faustyny - zauważył Franciszek dodając, że Jan Paweł II uczył się od nich bezgranicznego oddania się Chrystusowi i wielkiej wrażliwości dla każdego człowieka.

- To oddanie i wrażliwość przejawiały się w jego posłudze kapłańskiej, biskupiej i papieskiej. (…) Otrzymał od Boga wielki dar umiejętności odczytywania znaków czasu w świetle Ewangelii i potrafił z niego korzystać, tak by wydawał owoce dla dobra swego narodu, waszego narodu, który pośród różnych bolesnych dziejów nigdy nie utracił ufności w Bogu i wierności własnej kulturze zakorzenionej w duchu chrześcijańskim - stwierdził Franciszek.

Podkreślił też, że Papież Polak wierny tym korzeniom, starał się, aby Kościół zawsze stał na straży niezbywalnych praw człowieka, rodziny i narodów, aby był znakiem pokoju, sprawiedliwości i integralnego rozwoju całej rodziny ludzkiej. Co więcej, ta bogata spuścizna jest dla wszystkich, a szczególnie dla jego rodaków, wyzwaniem, abyśmy byli wierni Chrystusowi i odpowiadali z radosnym oddaniem na powołanie do świętości.

- Św. Jan Paweł II wciąż czuwa nad Kościołem, który jest w Krakowie, a który bardzo kochał. Z nieba towarzyszy waszej drodze: rodzin, młodych i dziadków, kapłanów, sióstr zakonnych i wszystkich konsekrowanych; najbardziej doświadczonych przez życie i cierpiących. Ja również polecam się jego wstawiennictwu - zapewnił Franciszek prosząc pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej o modlitwę w swojej intencji.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przypomniał natomiast, że celem pielgrzymki jest dziękczynienie Bożej Opatrzności za wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża i zapewnił o modlitwie za cały Kościół powszechny.

- Równocześnie przybyliśmy tutaj do Ciebie, Ojcze Święty, z ogromną miłością i czcią, pragnąc zapewnić Ciebie o naszej codziennej modlitwie różańcowej, zarówno w Twoich intencjach, jak i w intencjach całego Kościoła świętego, a zwłaszcza w intencjach odbywającego się Synodu Biskupów poświęconego młodzieży - mówił dziękując papieżowi za poświęcony czas. Przekazał też papieżowi kopię cudownego obrazu Pani Myślenickiej.