„Wizyta Benedykta XVI będzie miała znacznie historyczne. Jestem jednym z wielu szczęśliwych Maltańczyków z powodu tej pielgrzymki” – podkreślił prezydent Malty tuż przed jej rozpoczęciem.
„Pamiętaj, że Malta ma zaledwie 360 tys. mieszkańców”. Udało mi się porozmawiać z głównym organizatorem pielgrzymki ze strony Kościoła – ks. Charlesem Cordiną. Powiedział specjalnie dla portalu Wiara.pl: „Papież chce dodać odwagi praktykującym katolikom na Malcie. Wielu ludzi wciąż jest u nas wiernych tradycyjnej pobożności, ale presja świeckiej kultury jest silna. Potrzebujemy pogłębienia wiary, sama tradycja to za mało. Benedykt XVI zwróci się pewnie także do tych ochrzczonych, którzy osłabli w wierze. Zaprosi ich, by wrócili do domu, do wspólnej wiary. Mam nadzieję, że to będzie doświadczenie żywego Kościoła, które nas wszystkich odnowi i zainspiruje do wierności Chrystusowi”.
Elizabeth Pisani jest odpowiedzialna za przygotowanie 5000 dzieci, które w sobotę 17.04 powitają Benedykta na głównym placu Valletty przed Pałacem Wielkiego Mistrza (dziś siedziba parlamentu), w którym odbędzie spotkanie z władzami kraju. Po tym spotkaniu Papież ma się pojawić na balkonie, a chór złożony z 500 dzieci odśpiewa mu sto lat” okazji piątkowych 83. urodzin po angielsku, po niemiecku, po włosku i oczywiście po maltańsku. Jak to brzmi? Całkiem prosto: „L-isbath xewqat ghalik”. Dzieci pochodzą z całej Malty, ze szkół, z parafii. Od lutego przygotowują się do tego spotkania.
Kościół na Malcie stara się o to, by wizyta papieża służyła pogłębieniu wiary. W wielu parafiach odbywały się spotkania, modlitwy, czuwania przygotowujące do pielgrzymki. Opracowano broszurę z wyciągiem z papieskich encyklik i innych tekstów. Na kanale maltańskiej telewizji PBS od dłuższego czasu jeden z popularnych talk-showów (Xarabank – co znaczy maltański autobus) poświęcony był rozmowom na temat pielgrzymki i związanych z nią oczekiwań. W spotach telewizyjnych występował abp Cremona, pasterz tutejszego Kościoła. W nocy z soboty na niedzielę w kilku kościołach Velletty będzie okazja do spowiedzi. Trasę przejazdów papieża tak obmyślano, by mógł on przejechać aż przez 40 parafii (wszystkich jest 60!). Salvinu Falzon z Fgury cieszy się, że Benedykt przejedzie także przed jego kościołem parafialnym. „Nasz proboszcz mobilizował nas, żebyśmy wszyscy czekali na niego na schodach kościoła. Grupy parafialne będą animował czas oczekiwania”, mówi Salvinu.
„Musimy przecież dopłynąć do jakiejś wyspy” (Dz 26, 27) – tak brzmi hasło pielgrzymki, widoczne na plakatach. To słowa św. Pawła, które w kontekście zalewu narastającej świeckiej propagandy antychrześcijańskiej nabierają nowego znaczenia.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.