Aktualna lista kardynałów

Przedstawiamy pełną listę członków - elektorów Kolegium Kardynalskiego - tych którzy mogą brać udział w konklawe. Lista została opracowana na podstawie oficjalnych danych ze strony Watykanu (stan na 23.03.2005) i zawiera krótkie informacje na temat każdego z członków Kolegium.

A B C D E F G H I J K L M N O Q P R S T U V W Y Z

A

AGNELO Geraldo Majella - Arcybiskup Salwadoru, Brazylia. Urodzony 19 października 1933 roku. Posiada doktorat z liturgii, Przewodniczący narodowej Konferencji Biskupów brazylijskich z 2003 roku. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 lutego 2001 roku.

AGRÉ Bernard - Arcybiskup Abidjanu, Wybrzeże Kości Słoniowej. Urodzony 2 marca 1926 roku. Posiada doktorat z prawa kanonicznego, był Przewodniczącym Konferencji biskupiej zachodniej Afryki. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 lutego 2001 roku.

ÁLVAREZ MARTÍNEZ Francisco - emerytowany arcybiskup Toledo, Hiszpania. Urodzony 14 lipca 1925 roku. Posiada doktorat z prawa kanonicznego. Pełni rolę doradcy ds. jedności chrześciajńskiej wiernych. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 lutego 2001 roku.

AMBROZIC Aloysius Matthew - Arcybiskup Toronto, Kanada. Urodzony 27 stycznia 1930 roku. Posiada doktorat z teologii. Wykładał w seminariach duchownych, napisał wiele publikacji dotyczących spraw wiary i kościoła. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 lutego 1998 roku.

AMIGO VALLEJO Carlos, O.F.M. - Arcybiskup Sewilli, Hiszpania. Urodzony 23 sierpnia 1934 roku. Wielki orędownik zbliżenia wszystkich religii świata. Działacz na rzecz promocji muzułmańskich kobiet w życiu społecznym. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 października 2003 roku.

ANTONELLI Ennio - Arcybiskup Florencji, Włochy. Urodzony 18 listopada 1936 roku. Posiada doktorat ze studiów klasycznych. Aktywnie działał na rzecz rozbudowy instytucji kościelnych w Hiszpanii. Stworzył seminarium, dom dla duchownych. Przyczynił się do powstania grup dialogu między religiami. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 października 2003 roku.

ARINZE Francis - prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Urodzony 1 listopada 1932 roku w Nigerii. Wieloletni Przewodniczący Rady ds. Dialogu Między Religiami. W 1999 roku otrzymał złoty medal od międzynarodowego zrzeszenia Chrześcijan i Żydów, za zasługi na polu jednoczenia tych wyznań. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 25 maja 1985 roku.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama