Aktualna lista kardynałów

M

MACHARSKI Franciszek - Arcybiskup Krakowa, w 1978 roku zastąpił na tym stanowisku Karola Wojtyłę. Urodzony 20 maja 1927 roku. Ukończył studia teologiczne i filozoficzne, posiada doktorat z teologii. Znany i ceniony jako nauczyciel oraz pisarz. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 30 czerwca 1979 roku.

MAHONY Roger Michael - Arcybiskup Los Angeles, USA. Urodzony 27 stycznia 1936 roku. Aktywny działacz w organizacjach pomagających ludziom z problemami życiowymi. Orędownik etycznego podejścia do ekonomii. Uhonorowany medalem za swoją poza kościelną działalność. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 28 czerwca 1991 roku.

MAIDA Adam Joseph - Arcybiskup Detroit, USA. Urodzony 18 marca 1930 roku. Posiada doktorat z prawa cywilnego oraz licencjat z prawa kanonicznego, teologii i filozofii. Brał czynny udział w procesach przed Sądem Najwyższym USA. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 26 listopada 1994 roku.

MARCHISANO Francesco - wieloletni Przewodniczący wielu rad papieskich, archiprezbiterianin bazyliki watykańskiej. Urodzony 25 czerwca 1929 roku we Włoszech. Wykształcony w zakresie filozofii oraz teologii. Aktywny działacz w instytucjach kościelnych. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 października 2003 roku.

MARTÍNEZ SOMALO Eduardo - emerytowany prefekt Instytutu ds. Konsekracji Życia i Spraw Apostołów. Jeden z najbliższych ludzi Jana Pawła II. Urodzony 31 marca 1927 roku w Hiszpanii. Znawca teologii i prawa kanonicznego. Przewodniczący synodów biskupich, sekretarz instytucji kościelnych. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 28 czerwca 1988 roku.

MARTINI Carlo Maria, S.I. - emerytowany Arcybiskup Mediolanu, Włochy. Urodzony 15 lutego 1927 roku. Posiada doktorat z teologii oraz stopień magistra filozofii. Autor wielu podręczników i publikacji naukowych. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 2 lutego 1983 roku.

MARTINO Renato Raffaele - Przewodniczący papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju. Urodzony 23 listopada 1932 roku we Włoszech. Podczas swej wędrówki pełnił misje w Nikaragui, Filipinach, Libanie, Kanadzie i Brazylii. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 października 2003 roku.

McCARRICK Theodore Edgar - Arcybiskup Waszyngtonu, USA. Urodzony 7 czerwca 1930 roku. Posiada doktorat z socjologii. Wieloletni wykładowca i dziekan wydziałów katolickich na uniwersytetach. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 lutego 2001 roku.

MEDINA ESTÉVEZ Jorge Arturo - emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Urodzony 23 grudnia 1926 roku w Chile. Posiada doktorat z teologii. Wykładowca teologii i filozofii. Wieloletni sędzia trybunału kościelnego. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 lutego 1998 roku.

MEISNER Joachim - Arcybiskup Kolonii, Niemcy. Urodzony 25 grudnia 1933 roku. Posiada doktorat z teologii. Dwukrotnie spotykał na swej drodze ówczesnego kardynała Wojtyłę. Przewodniczący Konferencji Biskupów w Niemczech, w latach 1982-1989. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 2 lutego 1983 roku.

MURPHY-O’CONNOR Cormac - Arcybiskup Westminster, Wielka Brytania. Urodzony 24 sierpnia 1932 roku. Posiada licencjat z teologii oraz filozofii. Przewodniczący Konferencji Biskupów Anglii i Walii oraz wice Przewodniczący Rady Biskupów europejskich. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 lutego 2001 roku.

«« | « | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama