Aktualna lista kardynałów

U V

VIDAL Ricardo J. - Arcybiskup Cebu, Filipiny. Urodzony 6 lutego 1931 roku. Teolog, aktywnie działający na rzecz ewangelizacji i szerzenia wiary chrześcijańskiej. Przewodniczący filipińskiej Konferencji Biskupów w latach 1985-1987. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 25 maja 1985 roku.

VITHAYATHIL Varkey, C.SS.R. - Arcybiskup Ernakulam-Angamaly, Indie. Urodzony 29 maja 1927 roku. Posiada doktorat z prawa kanonicznego. Przez 25 lat wykładał ten przedmiot w seminarium redemptorystów w Bangalore. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 lutego 2001.

VLK Miloslav - Arcybiskup Pragi, Czechy. Urodzony 17 maja 1932 roku. Studiował teologię (doktorat) i naukę starożytną. Specjalny sekretarz Synodu Biskupów europejskich (1991 rok). Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 26 listopada 1994 roku.
W

WAMALA Emmanuel - Arcybiskup Kampali, Uganda. Urodzony 15 grudnia 1926 roku. Uzyskał licencjat z teologii oraz socjologii. Od 1990 roku jest Przewodniczącym Związku Chrześcijan w Ugandzie. Niezłomny krzewiciel wiary, wielki aktywista. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 26 listopada 1994 roku.

WETTER Friedrich - Arcybiskup Monachium, Niemcy. Urodzony 20 lutego 1928 roku. Posiada doktorat z teologii oraz stopień magistra filozofii. Wieloletni wykładowca i nauczyciel akademicki, aktywny ewangelista. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 25 maja 1985 roku.

WILLIAMS Thomas Stafford - Arcybiskup Wellington, Nowa Zelandia. Ordynariusz wojskowy. Urodzony 20 marca 1930 roku. Wykształcony w zakresie teologii oraz socjologii. Przewodniczący Konferencji Biskupów w Nowej Zelandii, w latach 1980-1988. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 2 lutego 1983 roku.
Y Z

ZUBEIR WAKO Gabriel - Arcybiskup Khartoum, Sudan. Urodzony 27 lutego 1941 roku. Posiada licencjat z teologii. Od 1992 roku Przewodniczący Konferencji Biskupów w Sudanie. Aktywny działacz na rzecz szerzenia wiary chrześcijańskiej. Wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II, 21 października 2003 roku.

Zgodnie z prawem kościelnym funkcje niektórych kardynałów straciły ważność z chwilą śmierci Papieża Jana Pawła II. Dotyczy to między innymi prefektów kongregacji i innych funkcji w Kurii Rzymskiej.

«« | « | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama