W dniach 17- 23 marca Benedykt XVI odbył pierwszą w czasie swego pontyfikatu pielgrzymkę do Afryki. W ciągu siedmiu dni odwiedził Kamerun (17-20 marca) i Angolę (20 -23 Marca). Papież przyjmowany z „gorącą, afrykańską gościnnością" przebywał w dwóch miastach: Jaunde i Luandzie.
Choć była to podróż do dwóch państw to Benedykt XVI, jak sam przyznał, chciał dzięki niej „symbolicznie objąć sercem cały kontynent”. W trakcie pobytu Ojciec Święty dotknął więc wszystkich „otwartych ran” Czarnego Lądu: głodu, epidemii AIDS, korupcji, nadużywania władzy, regionalnych konfliktów, bezdomnych, sierot i wdów, ludzi okrutnie prześladowanych, handlu ludźmi i wielu innych problemów.
Papież dodawał Afrykańczykom zachęty apelując w Jaunde: „Afryka powołana jest do nadziei poprzez was i w was! Z Jezusem Chrystusem, który stąpał po afrykańskiej ziemi, Afryka może stać się kontynentem nadziei!”
Papieskiej pielgrzymce towarzyszyły słowa: „Pojednanie, sprawiedliwość i pokój”, jakie zawiera temat II Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki, który w październiku tego roku będzie obradować w Rzymie. W Kamerunie Papież uroczyście wręczył biskupom „Instrumentum laboris” – dokument roboczy, będący podstawą dyskusji uczestników synodu.
Jeszcze przed przybyciem do Kamerunu wokół pielgrzymki Benedykta XVI rozpętała się medialna burza, a to za sprawą wypowiedzi papieża na temat problemu AIDS w Afryce i prezerwatyw. Podczas tradycyjnego spotkania z towarzyszącymi mu dziennikarzami na pokładzie samolotu papież odpowiadając na pytanie francuskiego dziennikarza wyraził przekonanie, że „dystrybucja prezerwatyw nie rozwiąże, lecz pomnoży problemy” związane z epidemią AIDS w krajach afrykańskich.
Dla większości światowych mediów w komentarzach dotyczących pielgrzymki stało się to tematem numer jeden. Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi kilkakrotnie musiał wyjaśniać dziennikarzom znaczenie papieskiej wypowiedzi oraz przypominać niezmienne nauczanie Kościoła na temat etyki seksualnej, które nie dopuszcza antykoncepcji. Warto zauważyć, że "tematu prezerwatyw" w ogóle nie podjęły afrykańskie media, koncetrując się na istocie przesłania Ojca Świętego.
W związku z tym ks. Lombardi mówił z żalem: “Jesteśmy świadkami rozziewu między tym, co dzieje się tutaj w Afryce, a tym, o czym mówi się zagranicą”. Natomiast naczelny redaktor „L'Osservatore Romano” Giovanni Maria Vian zwrócił uwagę, że widziana z Afryki wizyta Benedykta XVI w Kamerunie i Angoli wygląda zupełnie inaczej, aniżeli przedstawiły ją czołowe europejskie media. Jego zdaniem papieska podróż „w brutalny i propagandowy sposób” sprowadzona została do „kwestii metod walki z AIDS”
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.