Stolica Apostolska - wydarzenia roku 2007

Sylwester i Nowy Rok to dobry czas na podsumowania. Publikujemy przygotowany przez Katolicką Agencje Informacyjną wykaz najważniejszych wydarzeń z życia i działalności Stolicy Apostolskiej w 2007 roku.

22 - W watykańskiej Auli Błogosławieństw papież odpowiadał na pytania zadawane przez księży diecezji rzymskiej. Podkreślił, że Kościół nie jest wielką strukturą ani organizacją ponadnarodową, centrum władzy ani organizacją społeczną, stanowi natomiast "ciało duchowe". "W kazaniach powinniśmy propagować tę wizję. Homilia jest wspaniałą okazją do bliskiego kontaktu z ludźmi i przekazywania im duchowości" - zauważył Ojciec Święty. Wskazał na konieczność towarzyszenia młodzieży, aby doszła do przekonania, że "wiara nie jest czymś z przeszłości". "Ważne jest, by młodzi ludzie spotkali osoby, w których mogą zobaczyć, że życie chrześcijańskie jest dziś możliwe, sensowne" - powiedział papież.

MARZEC

13 - Papież przyjął prezydenta Rosji Władimira Putina. Było to ich pierwsze spotkanie. Trwająca 25 minut rozmowa odbyła się w języku niemieckim. Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej określił klimat wizyty Putina mianem pozytywnego. Zostały omówione m.in. stosunki między Kościołem katolickim i Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

13 - Opublikowano pierwszą adhortację apostolską Benedykta XVI"Sacramentum Caritatis" (Sakrament miłości). Zawiera ona wnioski płynące z XI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, jaki odbył się w Watykanie w dniach 2-23 października 2005 r. Jego tematem była Eucharystia jako źródło i szczyt życia i misji Kościoła. Papież zaleca unikanie przez księży głoszenia homilii abstrakcyjnych, ponowne odkrycie praktyki odpustów, udzielanie Komunii św. osobom upośledzonym umysłowo, zlikwidowanie w kościołach barier architektonicznych dla niepełnosprawnych, odprawianie Mszy św. po łacinie podczas wielkich celebracji międzynarodowych i wykorzystanie w liturgii śpiewu gregoriańskiego. Potwierdza konieczność celibatu księży oraz odmowę udzielania Komunii św. katolikom rozwiedzionym, którzy zawarli ponowny związek małżeński. Polityków wzywa, aby stanowione przez nich prawa były spójne z ich wiarą, zaś wszystkich wierzących - do wcielenia w życie duchowości eucharystycznej, polegającej na darze z samego siebie. Podkreśla, że Eucharystia "ustanawia obiektywnie mocną wieź jedności pomiędzy Kościołem katolickim a Kościołami prawosławnymi, które zachowały autentyczną i pełną naturę tajemnicy Eucharystii". Tłumaczy, że podczas takich celebracji, jak ślub czy pogrzeb z udziałem osób nie mogących przystąpić do Komunii św. z racji swej sytuacji życiowej lub przynależności do innego wyznania i religii, "powinno się rozważyć słuszność zastąpienia celebracji eucharystycznej celebracją słowa Bożego".

KWIECIEŃ

13 - W Watykanie odbyła się prezentacja książki Benedykta XVI "Jezus z Nazaretu". Na okładce widnieje zarówno imię Benedykta XVI, jak też jego imię i nazwisko sprzed wyboru na Stolicę Piotrową - Joseph Ratzinger. Książkę papież zaczął bowiem pisać jeszcze jako kardynał w 2003 r. "Po wyborze na stolicę Biskupa Rzymskiego wykorzystałem wszystkie wolne chwile na pisanie kolejnych części książki. Ponieważ nie wiem, jak długo jeszcze będą mi dane czas i siły, zdecydowałem się opublikować, jako część I, początkowe 10 rozdziałów, obejmujących okres od chrztu w Jordanie do wyznania Piotra i Przemienienia". Autor zapowiada też drugą część dzieła. We wstępie papież napisał, że to 300-stronicowe dzieło, będące owocem jego "długiej wewnętrznej drogi" i "osobistego szukania «oblicza Pana»", nie jest wypowiedzią Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, "zatem każdemu wolno mieć przeciwne zdanie". Ks. prałat Paweł Ptasznik uznał w wywiadzie dla KAI, że "Jezus z Nazaretu" ma "znaczenie programowe dla pontyfikatu Benedykta XVI", porównywalne z encykliką "Redemptor hominis" w przypadku Jana Pawła II.

16 - 80. rocznica urodzin Benedykta XVI. Gigantyczny tort czekoladowy, jaki ofiarowali mu z tej okazji cukiernicy z okolic Neapolu, przekazany został do stołówki rzymskiej Caritas na Colle Oppio. Tort, który zdobiła makieta kolumnady bazyliki św. Piotra, podzielono na trzysta porcji. Natomiast chińscy katolicy zarezerwowali dla Ojca Świętego bilet wstępu na Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w Pekinie w 2008 r. Mają oni nadzieję, że będą mogli powitać Benedykta XVI w swojej ojczyźnie.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg