Sylwester i Nowy Rok to dobry czas na podsumowania. Publikujemy przygotowany przez Katolicką Agencje Informacyjną wykaz najważniejszych wydarzeń z życia i działalności Stolicy Apostolskiej w 2007 roku.
19 - Wizytę w Watykanie złożył sekretarz generalny ONZ Ban Ki-mun. Zaprosił on papieża do odwiedzenia siedziby tej organizacji w Nowym Jorku. W rozmowach z Benedyktem XVI i kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone mówiono o "wkładzie, jaki Kościół katolicki i Stolica Apostolska, wychodząc od swej tożsamości i korzystając z właściwych sobie środków, wnieść mogą w działalność ONZ na rzecz rozwiązania trwających konfliktów oraz osiągnięcia porozumienia między narodami" - głosił watykański komunikat.
27 - Został ogłoszony 58-stronicowy dokument, zwany "Lineamenta", wskazujący tematy do dyskusji na zapowiedziane na 5-26 października 2008 r. XII Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów. Obradować ono będzie w Watykanie na temat "Słowo Boże w życiu i misji Kościoła". Dokument podkreśla, że nadal wielu chrześcijan nie zna wystarczająco Pisma Świętego. Zwraca uwagę, że ciągle jeszcze występują trudności z dostępem do Dobrej Nowiny w wielu językach narodowych, chociaż Biblię przełożono w całości lub częściowo na ponad 2350 języków spośród 6,7 tys. istniejących.
MAJ
5 - Wdzięczność misjonarkom i misjonarzom za szerzenie Ewangelii, nieraz za cenę własnej krwi, wyraził Benedykt XVI w przemówieniu do uczestników międzynarodowego kongresu z okazji 50. rocznicy encykliki Piusa XII "Fidei donum". Wprowadziła ona nową formę współpracy misyjnej, polegającą na wysyłaniu do "młodych" Kościołów - szczególnie w Afryce - księży diecezjalnych ze "starych" krajów chrześcijańskich. "W ciągu tych dziesięcioleci kontakty i wymiana misyjna stały się intensywniejsze, również dzięki rozwojowi środków przekazu. W ten sposób Kościół nawiązał kontakt praktycznie z każdą cywilizacją i kulturą. Z drugiej strony wymiana darów między wspólnotami kościelnymi dawnej i najnowszej daty stała się wzajemnym ubogaceniem. Przyczyniła się do wzrostu świadomości, że wszyscy jesteśmy «misjonarzami», to znaczy wszyscy włączamy się, choć na różne sposoby, w głoszenie i dawanie świadectwa Ewangelii" - powiedział Benedykt XVI.
31 - Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się 176 państwem utrzymującym pełne stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. Nawiązała ona także relacje z większością organizacji międzynarodowych, Unią Europejską i Suwerennym Zakonem Kawalerów Maltańskich.
CZERWIEC
3 - Benedykt XVI kanonizował bł. Szymona z Lipnicy, bernardyna żyjącego w XV w., kaznodzieję i opiekuna ubogich Obok Polaka papież ogłosił świętymi także Jerzego Precza (1880-1962), kapłana z Malty, Karola od św. Andrzeja (1821-1893), holenderskiego pasjonistę, który większość życia pracował w Irlandii oraz francuską zakonnicę Marię Eugenię od Jezusa (1817-1898), założycielkę Zgromadzenia Sióstr Wniebowzięcia NMP. Papież podkreślił, że św. Szymon przepełniony był "miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci". Nazwał go wielkim synem ziemi polskiej, świadkiem Chrystusa o duchowości św. Franciszka z Asyżu oraz podał go za przykład "aktualnego wzoru chrześcijanina, który - zainspirowany duchem Ewangelii - gotów jest oddać życie za braci". Zawierzył jego opiece cierpiących z powodu ubóstwa, choroby, osamotnienia i niesprawiedliwości społecznej. Była to czwarta kanonizacja w czasie obecnego pontyfikatu. Dotychczas Benedykt XVI ogłosił 14 świętych, w tym trzech Polaków - Józefa Bilczewskiego i Zygmunta Gorazdowskiego (w 2005 r.) oraz Szymona z Lipnicy.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.