Męczennicy z Ugandy. Są patronami młodzieży, duchownych, dziennikarzy, pisarzy, harcerzy, przewodników, nauczucieli. Nade wszystko walczących o wierność Jezusowi i sobie samym.
Św. Ambroży Kibuuka – urodził się w Singo w okręgu Ssingo w Butuzzaliiso (Bunyiga) i należał do klanu Scaly Lugave. Jego matką była Ampera, zaś ojcem Kisuule - były bębniarz królewski. Z pewnością Ambroży był wielką radością swoich rodziców, gdyż był on pierwszym chłopcem, który przeżył, jego ojciec był już starszym człowiekiem, i mając już trzydzieści córek stracił nadzieję na posiadanie syna i dziedzica.
Był silnym młodzieńcem, został przedstawiony królowi Mwanga w 1883 r. Został paziem; dzięki odwadze i zręczności w walce szybko zdobył zaufanie i łaski władcy. W pałacu króla przyłączył się do innych chrześcijan: Achillesa Kiwanuka, Ambrożego Kibuka, Mugagga i Gyawisa. Do tej grupy dołączyli później inni chłopcy, min.: Kizito, Dionizy Ssebuggwawo, Mukasa i Mgaba Tuzinde, a także Karol Lwanga. Ambroży i Achilles Kiwanuka zawsze przebywali razem, ponieważ pochodzili z tego samego klanu i byli mniej więcej w tym samym wieku. Ambroży miał 17 lat, Achilles -16. Karol Lwanga mówił im o chrześcijaństwie z taką gorliwością, że obaj spalili swoje amulety. Kiedyś, Ambroży zapytany przez ojcieca o amulety, które mu podarował, powiedział, że je spalił, wtedy ojciec zabronił mu odwiedzać tych, „co jedzą węże” - tak nazywano chrześcijan.
Po męczeńskiej śmierci Józefa Mukasa, kiedy wydawało się bardzo prawdopodobne, że inni chrześcijanie mogą być w każdej chwili wezwani do oddania życia za swoją religię Kibuuka razem z innymi paziami wymknęli się ukradkiem do misji katolickiej, aby poprosić o Chrzest. Kiwanuka i Kibuuka zostali ochrzczeni przez O. Piotra Lourdel’a nocą 16 XI 1885 r. i otrzymali imiona: Achilles i Ambroży. Po chrzcie Ambroży Kibuuka przekonany, że zbliża się dzień jego męczeństwa, poprosił o zwolnienie ze służby i poszedł pożegnać się z rodzicami. Mimo nacisków nie wyrzekł się wiary chrześcijańskiej. Wrócił na swoje stanowisko i czekał świadomie na rozwój wypadków. Po skazaniu na śmierć chrześcijan 26 V 1886 r. Kibuuka był jednym z trzynastu męczenników zabranych i spalonych żywcem na stosie w Namugongo we czwartek 3 VI 1886 roku w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego. Miał wtedy 18 lat. Jest patronem harcerzy i przewodników.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.
Nie doznał jednak złamania - zapewnia biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.