Ojciec Święty przyjął wczoraj na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato SDB i wyraził zgodę na opublikowanie przez tę dykasterię pięciu dekretów. Dwa z nich dotyczą męczeństwa, a trzy heroiczności cnót Sług Bożych.
Pierwszy z dekretów dotyczy męczeństwa włoskiego franciszkanina konwentualnego, o. Franciszka Zirano, zamordowanego w Algierze w 25 stycznia 1603 roku. Urodził się on w Sassari na Sardynii około 1564 roku. W wieku 15 lat wstąpił do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, a w wieku 22 lat przyjął świecenia kapłańskie. W 1602 roku udał się do Algierii, pragnąc wyzwolić swego kuzyna oraz innych chrześcijan przetrzymywanych w niewoli przez muzułmanów. Niestety jego misja zakończyła się skazaniem na śmierć i egzekucją, która miała miejsce 25 stycznia 1603 roku w Algierze.
Drugi z dekretów dotyczy męczeństwa Pawła Yun Ji-chung i 123 towarzyszy zamordowanych w Korei z nienawiści do wiary w latach 1791-1888. Paweł Yun Ji-chung pochodził z rodziny szlacheckiej, był człowiekiem świeckim, który poznał chrześcijaństwo dzięki swojemu wujkowi. W 1787 roku, po trzech latach przygotowań otrzymał chrzest i stał się apostołem świeckim. Powodem jego zamordowania było odrzucenie przezeń konfucjonizmu i kultu przodków. Oczekuje się, że beatyfikacja męczenników koreańskich może mieć miejsce podczas sierpniowej pielgrzymki Ojca Świętego do Korei.
Trzy dekrety dotyczą heroiczności cnót:
- Sługi Bożego, Marii Echavarría y Aguirre, biskupa Saltillo w Meksyku, założyciela Instytutu Sióstr Katechetek z Guadalupe (1858-1954).
- Sługi Bożego Faustyna Ghilardi, Włocha z Zakonu Braci Mniejszych (1858-1937).
- Służebnicy Bożej. Hiszpanki Marii Rocío od Jezusa Ukrzyżowanego ze zgromadzenia Sióstr Bożej Miłości (1923-1956).
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.