Nie wiem, jakie jest uzasadnienie decyzji, nie miałem możliwości złożenia wyjaśnień. Pracuję na tym stanowisku kilkadziesiąt lat. Najpierw dowiedziały się media, a ja dowiedziałem się z mediów - mówi dla Razem.tv prof. Bogdan Chazan, odwołany ze stanowiska przez prezydent Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz.
Jak powiedział PAP mec. Kwaśniewski, nie są jeszcze znane wnioski z kontroli stołecznego ratusza w Szpitalu Świętej Rodziny, a procedura przewiduje, że szpital ma prawo odnieść się do tych ustaleń. "Dopiero potem mogą być podstawy do decyzji personalnych prezydenta Warszawy. Jeśli taka decyzja o charakterze dyscyplinarnym wobec prof. Chazana zapadnie, będzie on miał możliwość złożenia odwołania" - podkreślił prawnik, który uważa, że jego klient skorzysta wtedy z drogi odwoławczej.
Na pytanie, czy będzie możliwe, żeby wierzący katolik był lekarzem ginekologiem, prof. Chazan odpowiedział, że być może będzie to możliwe, ale ów katolicki lekarz pracujący jako ginekolog czy dyrektor będzie musiał zostawić swoje sumienie w innym miejscu.
Prof. Chazan ustosunkował się także do odpowiedzi prezydent Gronkiewicz-Waltz na pytanie, czy profesor wróci na swe stanowisko, gdyby Trybunał zakwestionował przepisy dotyczące klauzuli sumienia. Prezydent stolicy stwierdziła, że prawo nie działa wstecz, więc nie wycofa decyzji. Z tą opinią nie zgodził się prof. Chazan. Jego zdaniem, jeżeli Trybunał Konstytucyjny wypowie się negatywnie o tej części ustawy o zawodzie lekarza i dentysty, wówczas prawo zadziała wstecz.
Na stronie internetowej szpitala zamieszczono informację, że do czasu otrzymania na piśmie decyzji prezydent Warszawy wraz z uzasadnieniem oraz do czasu powrotu prof. Bogdana Chazana z urlopu szpital nie będzie udzielał żadnych informacji w sprawie tej decyzji.
Według Kwaśniewskiego prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w publicznych wypowiedziach o prof. Chazanie przesądziła jego winę jeszcze zanim wypowiedziały się w tej sprawie kompetentne organy państwa.
Obejrzyj retransmisję na: http://new.livestream.com/amicusmedia/profchazan
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.