Znany jest już wstępny program podróży papieża do Korei Południowej. Franciszek odwiedzi ten azjatycki kraj w dniach 14-18 sierpnia. Weźmie tam udział w obchodach VI Azjatyckiego Dnia Młodzieży i dokona beatyfikacji dużej grupy męczenników koreańskich.
Przewodniczący tamtejszej konferencji episkopatu bp Peter Kang U-il zapowiedział, że wybór podzielonej na dwie części Korei jako pierwszego kraju azjatyckiego, który papież odwiedza, jest „ewidentnym wyrazem jego dążenia do pokoju”. Franciszek „chce modlić się z młodymi Azjatami, aby stali się apostołami pojednania na całym świecie”.
Papież przyleci do Seulu w czwartek 14 sierpnia. Na lotnisku powita go pani prezydent Park Geun-hye, po czym podejmie gościa w pałacu prezydenckim.
Następnego dnia papież spotka się z młodymi katolikami Azji w sanktuarium maryjnym w Solmoe w diecezji Daejeon. Stoi ono w miejscu narodzin św. Andrzeja Kima Taegona, pierwszego koreańskiego kapłana, męczennika za wiarę, kanonizowanego razem ze 102 towarzyszami przez Jana Pawła II w 1984 r. Po spotkaniu z młodzieżą papież odprawi Mszę św. na stadionie w Daejeon, zbudowanym na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2002 r.
W sobotę 16 sierpnia odbędzie się beatyfikacja Pawła Yun Ji-chunga i 123 Towarzyszy, męczenników z XVIII i XIX w. Miejsce uroczystości nie zostało jeszcze ustalone: może nim być lotnisko lub plac Gwanghwamun w Seulu. Po południu Franciszek odwiedzi Osiedle Kwiatów w Eumseong, jedno z najbardziej znanych dzieł katolickich w Korei: dom dla niepełnosprawnych i bezdomnych, kierowany przez o. Oha Woong-jina.
Program na niedzielę 17 sierpnia nie został jeszcze ustalony. Ale według informacji agencji AsiaNews papież mógłby odwiedzić katedrę Pojednania w Paju, przy linii demarkacyjnej oddzielającej Koreę Południową i Północną, poświęconą 25 czerwca 2013 r. przez kard. Nicholasa Cheong Jin-suka. W świątyni znajdują się mozaiki autorstwa artystów ze słynnego studia sztuki Mansudae w Korei Północnej, przedstawiające męczenników z Pjongjangu i prowincji Hwanghae - rejonów najbardziej dotkniętych prześladowaniami religijnymi. Jej zewnętrzny wygląd został zaprojektowany na podobieństwo katedry Jinsadong, wzniesionej w 1926 r. i zniszczonej przez komunistów. Przy kościele znajduje się kościelny Ośrodek Pojednania Narodowego, w którym przyjmowani są uciekinierzy z Północy. Mogą oni uczestniczyć tam w kursach przygotowujących ich do włączenia w życie społeczeństwa na Południu i znalezienia pracy. Tutaj też odbywają swą formację nowi misjonarze, angażujący się w dialog z Północą.
Tego samego dnia papież papież odprawi Mszę w twierdzy Haemi w Seosan, miejscu męczeństwa wielu spośród nowych męczenników.
Wreszcie w poniedziałek 18 sierpnia, przed odlotem do Rzymu, Franciszek odprawi uroczystą Mszę dziękczynną w katedrze Myeongdong w Seulu w intencji całego Półwyspu Koreańskiego. Wystosuje on przesłanie pokoju do Korei Północnej i modlić się będzie o pojednanie narodu koreańskiego.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.