"Trudne przestrzenie formacji seminaryjnej" będą tematem dorocznego zjazdu rektorów seminariów duchownych. Spotkanie odbędzie się w dniach 2-5 września w Wyższym Seminarium Duchownym oo. franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Początek dziś wieczorem.
W zjeździe weźmie udział niemal stu rektorów seminariów duchownych. "Będą to rektorzy seminariów diecezjalnych i zakonnych oraz seminariów we Lwowie, Grodnie, Pińsku oraz w USA" - powiedział KAI o. Piotr Matuszak OFM Conv, rektor Wyższego Seminarium Duchownego oo. franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach.
Spotkanie rozpocznie się 2 września nieszporami o godz. 17.30. "Chcemy się zająć tematem trudnych przestrzeni formacji seminaryjnej. Prelekcje i panele dyskusyjne odbędą się w poniedziałek wieczorem, wtorek i środę" - mówi o. Matuszak.
Bp Grzegorz Ryś podejmie temat "Pokusa konsumpcjonizmu księdza i kleryka". O. Józef Augustyn SJ wystąpi w panelu "Gotowość do słuchania - czym żyje kleryk w seminarium i co słyszy". Kwestią poszukiwania ciszy w seminarium duchownym zajmą się ks. prof. Andrzej Muszala z Uniwersytetu Jagiellońskiego i o. Marek Szeliga, przeor kamedułów. Rektorzy planują też rozmawiać o problemach psychoseksualnych w seminariach.
Wtorkową poranną Mszę świętą odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a środową - metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. W czwartek liturgii przewodniczyć będzie wikariusz prowincji Matki Bożej Niepokalanej oo. franciszkanów, o. Piotr Szczepański.
We wtorek wieczorem dla rektorów zaśpiewa Mały Chór Wielkich Serc prowadzony przez franciszkanina, o. Piotra Kleszcza. W środę po południu przewidziane jest zwiedzanie Łodzi oraz spotkanie z sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciechem Polakiem. - Odbędzie się ono w diecezjalny Wyższym Seminarium Duchownym, a będzie poświęcone sprawom bieżącym" - zapowiada o. Matuszak.
W trakcie spotkania ogłoszona zostanie tegoroczna statystyka nt. powołań do seminariów duchownych.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.