Ogromna popularność weekendu powołaniowego w kieleckim seminarium zaowocowała czwartą z kolei edycją projektu z udziałem aż 45 młodych licealistów i studentów. Projekt „Kleryk to … zostań nim na weekend i zobacz sam” rusza 5 kwietnia i potrwa do niedzieli 7 bm.
„W trzech dotychczasowych spotkaniach tego typu wzięło udział łącznie 120 osób, teraz zgłosiło się aż 45, czyli maksymalnie, ile może pomieścić seminarium” – mówi KAI ks. dr Mirosław Kowalski, pomysłodawca przedsięwzięcia i opiekun koła powołaniowego „Quo Vadis”.
Uczestnicy najbliższej edycji to głównie licealiści, czterech studentów i dwóch gimnazjalistów. Przez trzy dni będą żyli życiem kleryckim: wspólnie się modlili, jedli, odbywali spotkania i wychodzili do placówek pomocowych. W sobotę po nieszporach spotkają się z biskupem. Przewidziano także spotkanie z rektorem WSD - ks. dr Grzegorzem Kaliszewskim.
„Ogromnie mnie cieszy życzliwość młodych ludzi i ich rodzin wobec tego projektu, co skutkuje pozytywnym zainteresowaniem środowiskiem seminarium, a w konsekwencji – powołaniami. Młodzi mężczyźni poznają życie kleryckie i przekonują się, że choć jest ono tak mocno zakorzenione we wspólnocie, przepełnione modlitwą i pracą, to nie jest w żaden sposób nieprzystające do współczesnego życia” – uważa ksiądz rektor.
Młodzi ludzie podczas weekendu poznają m.in. sylwetki wybitnych osób związanych z seminarium lub goszczących w jego murach, np. bł. Jana Pawła II, bł. Jerzego Matulewicza czy bł. Józefa Pawłowskiego. Będą się wspólnie modlili z działającym od lat dziewięćdziesiątych Kleryckim Ruchem Maryjnym, poznają Chór WSD i zespół „Kerygmat”. 58 kleryków aktywnie działa w Kole Miłosierdzia – będzie okazja zaprosić uczestników do współpracy z placówkami dla niepełnosprawnych, domami dziecka, oddziałem onkologicznym. „Przynajmniej do kilku placówek muszą iść z nami” – mówią klerycy.
Uczestników projektu nie ominie także typowa, klerycka praca fizyczna, od mycia podłóg, ścierania kurzy, podlewania kwiatków, po odśnieżanie.
Do dyspozycji uczestników weekendu są także kaplice św. Kazimierza i św. Stanisława Kostki oraz seminaryjny kościół Trójcy Świętej. Poza stałym rytmem dnia, zgodnego z kleryckim harmonogramem, będzie możliwość zwiedzania seminarium, od rektoratu przez refektarz, aulę, bibliotekę, siłownię, tzw. przejściówki i wiele innych miejsc. Projekt rozpoczyna się jutro w godzinach południowych.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.