Katolicy zapalili światło nadziei w naszym życiu – powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews Govinda Bahadur z grupy etnicznej Czepang, jednej z najbiedniejszej w Nepalu.
Wyjaśnił, że stało się to możliwe dzięki otwarciu w 2011 r. szkoły dla jego współplemieńców.
"Przez całe dziesięciolecia my i nasze dzieci żyliśmy w ciemności, zapomniani przez wszystkich. Nie mogliśmy posyłać ich do szkół i dopiero, gdy półtora roku temu Kościół katolicki otworzył dla nas szkołę, nasze życie się zmieniło" – stwierdził Bahadur, stojący na czele Stowarzyszenia Czepangów Nepalu (NCA).
12 listopada powstała katolicka Szkoła Navodaya, do której uczęszcza obecnie ponad stu uczniów. Placówka istnieje dzięki wsparciu finansowemu instytucji krajowych i zagranicznych. Oprócz nauczania szkoła wspiera też rodziny, pomagając im zdobyć pracę i rozwijając projekty przeznaczone dla małych gospodarstw rolnych.
W obliczu wyznaczonych na czerwiec wyborów do Konstytuanty wszyscy członkowie tego plemienia zamierzają głosować na kandydata katolickiego, jeśli taki się zgłosi. W miarę zbliżania się wyborów wielu działaczy partyjnych odwiedza najbardziej nawet oddalone regiony kraju, aby pozyskać głosy mniejszości etnicznych, o których zwykle zapominają, gdy znajdą się w parlamencie.
Siddha Bahadur z wioski Siddhi wspomina, że w 2008 głosował na maoistów, ale "gdy tylko doszli do władzy, nie zrealizowali niczego z tego, co obiecywali". Inny mieszkaniec wsi koło Siddhi dodaje, że "w jego wspólnocie często nie ma jedzenia, odpowiednich ubrań, prądu czy wody" i zaznacza, że w ciągu tych lat "nikt nigdy o nich się nie zatroszczył i dopiero katolicy pomogli naszemu ludowi".
Czepangowie, których jest ok. 52 tys., żyją w dystrykcie Czitwan w środkowonepalskim regionie Madyamanczal. Są jedną z 59 grup etnicznych zamieszkujących ten kraj w Himalajach. W większości wyznają hinduizm i buddyzm. Mieszkają w trudno dostępnych rejonach na wysokości ponad 1,2 tys. m nad poziomem morza, z dala od innych ośrodków ludzkich i szlaków komunikacyjnych. Głównym źródłem ich utrzymania są produkty leśne. Dopiero kilka lat temu porzucili koczowniczy tryb życia i zaczęli pracować jako robotnicy sezonowi.
Niestety z powodu ukształtowania obszaru i surowego klimatu zbiory wystarczają jedynie na pół roku. Przez drugą połowę Czepangowie żywią się tym, co zdobędą, głównie rybami i dziczyzną. Dzieci często pomagają rodzicom w pracach wiejskich i nie mogą chodzić do szkoły, a ponad 70 proc. z tych, które się uczą, szybko zaprzestaje nauki.
Tarek Mitri, wicepremier Libanu przed pielgrzymką Leona XIV do tego kraju.
Papieska pielgrzymka do Turcji zaplanowana jest na 27–30 listopada.
Papieska pielgrzymka do Turcji zaplanowana jest na 27–30 listopada.
Papież nie kontynuował jubileuszowego cyklu katechez, a tę poświęcił Nostra aetate.