W wyniku wojny domowej w Syrii życie straciło już 45 tys. cywilów. Obie strony dopuszczają się krwawych i bezwzględnych aktów terroru na najsłabszych, dzieciach, kobietach. Najbardziej prześladowaniem dotknięci są chrześcijanie - informuje międzynarodowa, ekumeniczna organizacja Open Doors.
Posłuchaj felietonu dr Tomasza M. Korczyńskiego z Open Doors Polska, nt. aktualnej sytuacji w Syrii.
To nieubłagana wojna, wynik zła, żądzy władzy, chęci panowania. Zamieszki i protesty skierowane przeciw rządowi Prezydenta Bashara al-Assada trwają nieprzerwanie od prawie dwóch lat, pogrążając kraj w chaosie i destabilizacji. Chrześcijanie musieli zostawić wszystko i uciekać. Coraz więcej aktów agresji kierowanych jest przeciwko wyznawcom Chrystusa. Szczególnie sytuacja nawróconych z islamu jest trudna. Mierzą się oni z presją ze strony własnych rodzin i przyjaciół.
Padają ofiarą fundamentalistycznych bojówkarzy i najemników. Do tego trwa wojna. Chrześcijanie, jako mniejszość wyznaniowa, popierali w przeszłości alawicki reżim, który zapewniał im względny spokój, lecz obecnie wierni nie opowiadają się za żadnym reżimem. Pragną jedynie pokoju. Jednakże, poprzez wyrażanie poparcia dla alawitów narazili się opozycji. Są w niebezpieczeństwie także ze względów religijnych, jako że fundamentaliści islamscy zwalczają wszystkie inne niż islam, religie. Sytuacja w Syrii stale się pogarsza. Niepokoje narastają, a jest ku temu wiele powodów.
Przeciwnicy rządu chcą większej niezależności od znienawidzonej dyktatury, ugrupowania religijne domagają się większej wolności w powiększaniu włodarstwa islamu siłą i przymusem. Zwolennicy rządu obawiają się przejęcia władzy przez fanatyków. Większość szarych obywateli martwi się, że w wyniku ingerencji z zewnątrz Syria podzieli los pogrążonego w chaosie Iraku i innych sąsiadujących krajów.
Chrześcijanie nie wiedzą, co ich czeka, zwłaszcza jeśli do władzy dojdą fanatycy. Syria pogrążona jest w zbierającej krwawe żniwo wojnie domowej. Prezydent al-Assad został potępiony przez społeczność międzynarodową za brutalne tłumienie demonstracji, które z początku miały pokojowy charakter. Obecnie trwa bojkot gospodarczy. Wygląda na to, że rząd centralny traci kontrolę nad sytuacją wewnątrz kraju, na czym, jak donosi współpracownik Open Doors, najbardziej korzystają przestępcy i radykalni muzułmanie. „W mieście Homs sunnici przejęli władzę, gdy rząd na kilka dni wycofał swoje wojsko. Radykalni członkowie tej grupy od razu napadli na kilka kościołów, grabiąc je i plądrując. Miało to miejsce, gdy w kościołach nie było wiernych” – dodaje. Współpracownik Open Doors zapewnia, że konsekwencje międzynarodowego bojkotu gospodarczego widoczne są gołym okiem na terenie całego kraju.
SANA/PAP/EPA Demonstracje poparcia dla rządu Assada w Hamdania, prowincja Aleppo; 09.03.2013 Intencje modlitewne na najbliższy tydzień:
Poniedziałek:
O pokój. Ta wojna jest złem. Niekończącą się traumą dla wszystkich Syryjczyków. Ta wojna musi się skończyć. Pragniemy stanąć jednomyślni w tej intencji przed Tronem Bożym i błagać go o koniec przelewu krwi.
Wtorek:
Za władze syryjskie i liderów sił rebelianckich. Reżim prezydenta Assada oraz bojownicy walczący w celu obalenia jego dyktatury zdaja się nie dostrzegać cierpienia cywilów. Dwie strony realizują swoje polityczne cele. Dlatego pragniemy prosić dziś Ducha Świętego, aby działał na rzecz pojednania, pokoju, który po ludzku, wydaje się niemal niemożliwy, ale w Jego planach i w ich realizacji, może okazać się niespodziewanie prosty. Niech Bóg odmieni serca decydentów prowadzących tę brutalną, krwawą i okrutną wojnę.
Środa:
Za ofiary wojny. W Syrii codziennie giną niewinni ludzie. Tysiące jest pozbawianych swoich najbliższych, codziennie przybywa rannych. Wojna to zło, którego nie da się nigdy odwrócić, zawsze przynosi nieszczęście, rozpacz, ofiary. Dziesiątki tysięcy ludzi straciło swoje zdrowie, najbliższych, przeszło traumę wojenną, konfliktu, który nie ma końca. Prosimy dziś również o pomyślność w realizacji projektów Dzieł, takich jak Open Doors, które niosą konkretną pomoc syryjskim chrześcijanom, w Syrii i poza jej granicami. Niech pomoc dociera do potrzebujących w wielkiej obfitości, bo chociaż rany duszy i ciała leczą się długo, wsparcie i solidarność duchowa oraz materialna, może przyspieszyć proces ich leczenia.
Czwartek:
Za liderów Kościołów. W tym tragicznym czasie dla Syrii, prosimy o modlitwę o mądrość, zdecydowanie, odwagę oraz wytrwanie na posterunku, w sercach i umysłach, biskupów, kapłanów, pastorów, liderów wspólnot i Kościołów wszystkich denominacji chrześcijańskich. Niech Pan niesie ich na swoich skrzydłach, aby wsparci Jego mocą, stali twardo i odważnie przy swoich wiernych. Prośmy również o solidarność między chrześcijanami, niech się rozwija i pogłębia, niech stanie się prawdziwych świadectwem jedności wszystkich obrządków i konfesji.
Piątek:
Za prześladowców, aby odstąpili od zła, aby wyrzekli się diabła, aby przestali uciskać niewinnych współobywateli w imię złej ideologii śmierci. Niech Pan obdarzy ich miłością, miłosierdziem, poczuciem sprawiedliwości, niech odwrócą się od zbrodniczych aktów wymierzanych w niewinnych chrześcijan, w kobiety, dzieci, ludzi chorych i starych.
Sobota:
Za dobrą przyszłość dla najmłodszych, to oni cierpią najbardziej. Są pozbawiani rodzin, domów, opieki, edukacji, stają się celem do wykorzystania przez złych ludzi. Niech Pan zaopiekuje się najmłodszymi Syryjczykami. Niech znajdą się ludzie, którzy obdarzą ich miłością, i zainwestują w ich przyszłość. Nie zgadzamy się na zmarnowanie tego potencjału, tego nowego pokolenia dojrzewającego w cieniu wojny domowej.
Strona Open Doors Polska:http://www.opendoors.pl/
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.