Papież Franciszek zapewnił w środę o swej modlitwie za ludność Turcji i Syrii, dotkniętą przez katastrofalne trzęsienie ziemi. Podczas audiencji generalnej podziękował wszystkim niosącym pomoc na zniszczonych terenach.
Zwracając się do wiernych w Auli Pawła VI w Watykanie papież powiedział: "Kieruję swoje myśli do ludności Turcji i Syrii, ciężko dotkniętą przez trzęsienie ziemi, które spowodowało tysiące ofiar i rannych. Ze wzruszeniem modlę się za nich i wyrażam moją bliskość z tymi narodami, z rodzinami ofiar i wszystkimi, którzy cierpią z powodu tego niszczycielskiego kataklizmu".
"Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy i zachęcam wszystkich do solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi przez długą wojnę. Módlmy się razem o to, aby nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prosimy Matkę Bożą, by ich chroniła" - mówił Franciszek.
W katechezie podsumował swoją niedawną podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, krajów zmagających się z przemocą i ubóstwem.
Podkreślił, że cały kontynent afrykański jest "skolonizowany, wyzyskiwany, ograbiany".
"W obliczu tego wszystkiego wypowiedziałem dwa słowa; pierwsze jest negatywne: +dosyć+, dosyć wykorzystywania Afryki. Drugie słowo jest pozytywne: +razem+; razem z godnością i przy wzajemnym szacunku, razem w imię Chrystusa, naszej nadziei" - wskazał Franciszek.
Zaznaczył, że Demokratyczna Republika Konga jest ziemią "bogatą w zasoby i zlaną krwią z powodu wojny, która nigdy się nie kończy, bo zawsze jest ktoś, kto podsyca ogień".
Relacjonował, że w Sudanie Płd. apelował o realizację porozumienia pokojowego i wyraźny sprzeciw wobec korupcji i przemytu broni. "To jest hańba; tyle cywilizowanych państw oferuje pomoc Sudanowi Południowemu, a pomoc składa się z dostaw broni, by podżegać do wojny" - dodał papież.
Zachęcił do modlitwy o to, aby w całej Afryce wzrastało "Boże królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju".
Zwracając się do Polaków papież powiedział: "W sobotę, 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. Pamiętajmy w modlitwie o naszych bliskich chorych, niech będą otoczeni serdecznością i mają zapewnioną opiekę zdrowotną oraz towarzyszenie duchowe".
"Módlmy się także za pracowników służby zdrowia i wszystkich, którzy opiekują się chorymi" - dodał papież.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.