Rok Sługi Bożej Pauliny Jarico, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary, 80. rocznica śmierci Jeanne Bigard, założycielki Dzieła św. Piotra Apostoła, oraz znaczenie nowoczesnych technik komunikacji w dziele animacji misyjnej – to główne tematy Zebrania Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, które odbyło się 7 lutego w Warszawie.
Podczas zjazdu dyrektorzy diecezjalni wysłuchali także sprawozdania finansowego za ubiegły rok oraz zapoznali się z najnowszymi inicjatywami. Podjęto decyzję, że tematem tegorocznej Niedzieli Misyjnej będą słowa „Boże Miłosierdzie dla całego świata”. W 2014 roku mija 80. rocznica śmierci Jeanne Bigard, założycieli Dzieła św. Piotra Apostoła.
- Dużo łatwiej jest nam wspierać konkretną parafię, gdzie pracują polscy misjonarze, formację katechistów, czy ośrodki zdrowia, podczas gdy znacznie trudniej wyobrazić sobie seminarzystów, którzy muszą z czegoś się utrzymywać i kształcić – zauważył dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, ks. prałat Tomasz Atłas. Jego zdaniem , potrzeba dziś także formować przyszłych kapłanów w duchu służby i odpowiedzialności za cały Kościół powszechny. Rocznica jest wiec okazją aby zwrócić na to naszą uwagę – podkreślił.
W trakcie zebrania podsumowano także ‘Rok Sługi Bożej Pauliny Jarico’, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary. – Jednym z najważniejszych owoców tego czasu jest powołanie Stowarzyszenia Żywego Różańca i zatwierdzenia jego statutu przez Konferencję Episkopatu Polski. Będzie to konkretne narzędzie współpracujące z Papieskimi Dziełami Misyjnymi na polu informacji o dziele które zostawiła nam Paulina Jarico’. W wielu miejscach podjęto także modlitwę o jej beatyfikację – zaznaczył ks. Atłas.
Mówiąc o potrzebie wykorzystania nowoczesnych technologii w dziele animacji misyjnej ks. Grzegorz Wita z archidiecezji katowickiej wyróżnił trzy płaszczyzny: informacyjną, komunikacyjną oraz formacyjną. – Moje doświadczeni pokazuje, że za pomocą stron internetowych, Facebooka, czy Twittera znacznie szybciej można dotrzeć z różnymi treściami do ludzi, zwłaszcza młodych, oraz zaangażować ich w konkretne inicjatywy. Dotychczas wykorzystaliśmy te środki komunikacji np. do akcji „Różańcowy Most Misyjny”, czy obecnie konsultujemy tą drogą folder na Wielki Post – dzielił się ks. Wita.
Podjęto również decyzję w sprawie tematu tegorocznej Niedzieli Misyjnej. Będzie ona przebiegała pod hasłem „Boże Miłosierdzie dla całego świata”. - Chcemy pokazać ogrom Bożego Miłosierdzia, który udziela się ludzkości w poszczególnych miejscach globu za sprawą posługi misyjnej. Wielu kapłanów, osób zakonnych i świeckich właśnie w duchu Bożego Miłosierdzia podejmują opiekę nad chorymi , bezdomnymi, czy dziećmi ulicy - zauważył dyrektor PDM.
W tym roku mija także 20 lat jak po polskich wioskach i miastach w wielu diecezjach wędrują kolędnicy misyjni . – W związku z tym zdecydowaliśmy, że wystąpimy do Ojca Świętego Benedykta XVI z prośbą aby objął to Dzieło swoją modlitwą – poinformował ks. prał Atłas. Ma nadzieję, że papież udzieli im także swojego osobistego błogosławieństwa.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.