Szkoła Animatorów Misyjnych, która odbyła się w dniach 1-4 lipca w Warszawie, obchodzi w tym roku 15. urodziny. Wykształciła ok. 700 animatorów misyjnych. Wskazuje drogę współczesnej ewangelizacji i zaprasza do współpracy misyjnej.
Szkoła Animatorów Misyjnych jest inicjatywą Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Nie ma w niej uczniów i nauczycieli, ponieważ każdy z uczestników dzieli się z innymi swoimi doświadczeniami niesienia Chrystusa współczesnemu człowiekowi i wspólnie poszukuje się sposobów otwarcia serc na potrzeby sióstr i braci w krajach misyjnych” – powiedział dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas.
Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy zapoznali się ze strukturą, celami i różnymi formami działalności Papieskich Dzieł Misyjnych. Mieli okazję spotkać się i posłuchać misjonarzy, odkrywać bogactwo duchowości misyjnej, poszukiwać nowych form budzenia misyjnej świadomości i zaangażowania.
Tegoroczną SAM odwiedził bp Jan Ozga z Kamerunu, który przybliżył sytuację Kościoła w tym kraju. Na pytanie o największy problem, który trapi społeczeństwo kameruńskie, biskup wskazał AIDS. Opowiedział o wspólnym przedsięwzięciu krajów afrykańskich na rzecz leczenia dzieci kobiet zakażonych tą chorobą. "Są na to fundusze, najważniejsze, żeby zostały właściwie wykorzystane" - powiedział. Biskup mówił też o programie duszpasterskim, który ma polegać na wymianie księży rodzimych między diecezjami, co pozwoli na otwarcie się Kościoła diecezjalnego na problemy duszpasterskie całego kraju i umocni współpracę z misjonarzami.
Przygotowani przez SAM animatorzy misyjni podejmą zadania w swoich środowiskach: w parafiach, szkołach i seminariach, a wielu z nich – jak pokazują ostatnie lata – poszerzy grono współpracowników sekretariatów krajowych poszczególnych Dzieł.
W tym roku w SAM wzięło udział 36 osób: 12 sióstr zakonnych, 7 kleryków, 3 księży, 14 osób świeckich.
SAM od piętnastu lat gromadzi ludzi z całej Polski w wieku od 15-go do 85-go roku życia, o najróżniejszych zainteresowaniach, z różnych stanów i zawodów.
Od 1997 r. SAM przygotowała do pracy animacyjnej w duchu misyjnym już ok. 700 osób.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.