1 października - we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji - rozpoczyna się ogólnopolska akcja AdoMiS, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów.
W akcję AdoMiS mogą włączyć się wszyscy - poszczególne osoby, ale także grupy parafialne, wspólnotowe czy koleżeńskie.
Czym ona jest? To modlitewna akcja, której celem jest duchowe i materialne wsparcie kształcących się w seminariach i nowicjatach na terenach misyjnych. "Chcemy stworzyć rodzinę osób, które wspólnie pospieszą z pomocą przyszłym kapłanom i osobom konsekrowanym" - wyjaśniają jej pomysłodawcy.
Szczególnie pamiętać chcą o dwóch seminariach wyższych: św. Jana Marii Vianneya w diecezji Moramanga na Madagaskarze oraz św. Augustyna w diecezji Iquitos w Peru.
W jaki sposób można włączyć się w adopcję? Poprzez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów oraz finansowe wsparcie. Są trzy rodzaje finansowego wsparcia: adopcja wspomagająca - dowolna suma wpłacona w dowolnym czasie; adopcja stała - zadeklarowana składka miesięczna oraz adopcja grupowa – zadeklarowana składka miesięczna wspólnoty lub grupy znajomych.
Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła - jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych - w centrum stawia troskę o powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego w młodych Kościołach na terenach misyjnych. Bez obecności lokalnych kapłanów nie można bowiem mówić o prawdziwym wzroście miejscowego Kościoła. PDPA od ponad 120 lat duchowo i materialnie wspiera kształcenie i formację seminarzystów oraz kandydatów do zgromadzeń zakonnych w krajach misyjnych, a także pomaga w budowie i wyposażaniu seminariów oraz domów formacyjnych na misjach. Otacza opieką 800 seminariów (73 000 seminarzystów) oraz 6550 nowicjuszy i nowicjuszek.
Więcej informacji znaleźć można tutaj.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.