Spotkania z przedstawicielami życia politycznego, elit, muzułmanów i z młodzieżą złożyły się na drugi dzień wizyty Benedykta XVI w Libanie 15 września. Odbywały się one w okolicach Bejrutu – w miejscowościach Baabda, Bzommar i Bkerké.
Ojciec Święty zaznaczył, że niezbędnym warunkiem niesienia miłości Chrystusa jest znajomość Ewangelii i prawd wiary. Dodał, że Chrystusowa rewolucja miłości nakazuje przyjmować bliźniego bez zastrzeżeń, nawet jeśli należy on do innej grupy kulturowej, religijnej czy narodowej. „Bądźcie posłańcami Ewangelii życia i wartości życia. Odważnie przeciwstawiajcie się temu, co jej zaprzecza: aborcji, przemocy, odrzuceniu i pogardzie dla drugiego, niesprawiedliwości, wojnie. W ten sposób będziecie szerzyć wokół siebie pokój” - zaapelował papież.
Przypomniał, że Jezus zwyciężył zło nie innym złem, ale biorąc je na siebie i unicestwiając je na krzyżu, przez miłość przeżywaną aż do końca. W tym kontekście wskazał na znaczenie sakramentu pokuty i pojednania. Podkreślił, że „przebaczenie Boga daje siłę do nawrócenia i radość z tego, że się samemu przebacza". "Przebaczenie i pojednanie są drogami pokoju i otwierają przyszłość” – stwierdził Benedykt XVI.
Wskazał też na rolę powołania do kapłaństwa, życia konsekrowanego lub małżeństwa, które zbliża do Chrystusa. Tajemnica prawdziwego pokoju kryje się bowiem w zdolności odpowiedzenia na wezwanie, jakie kieruje do nas Chrystus" – zaznaczył papież. Podkreślił, że taka odpowiedź sprawia, że podobnie jak w czasach św. Pawła chrześcijanin może być żywym listem Chrystusa. Będzie to świadectwo życia i wiary. „Tak, z odwagą i entuzjazmem, pozwólcie zrozumieć tym, którzy są wokół was, że Bóg pragnie szczęścia wszystkich bez różnicy i że chrześcijanie są Jego sługami i Jego wiernymi świadkami” – zaznaczył Ojciec Święty.
Młodym muzułmanom podziękował za tę ważną obecność. Zaznaczył, że razem z młodymi chrześcijanami są oni przyszłością swej ojczyzny i całego Bliskiego Wschodu. „Próbujcie budować ją razem! A gdy już będziecie dorośli, żyjcie nadal w przyjaźni i jedności z chrześcijanami. Przecież piękno Libanu tkwi właśnie w tej pięknej symbiozie. Trzeba, aby cały Bliski Wschód, patrząc na was, zrozumiał, że muzułmanie i chrześcijanie, islam i chrześcijaństwo, mogą żyć razem bez nienawiści, w poszanowaniu wiary i każdego, aby razem budować społeczeństwo wolne i ludzkie” - wezwał papież.
Młodych Syryjczyków zapewnił o swojej pamięci w modlitwach i o swoim zatroskaniu. „Nadszedł czas, aby muzułmanie i chrześcijanie zjednoczyli się, by położyć kres przemocy i wojnom” – powiedział Benedykt XVI. Na zakończenie zawierzył przyszłość młodzieży Libanu i Bliskiego Wschodu Matce Bożej, Królowej Libanu i błogosławionemu Janowi Pawłowi II, "który mnie tutaj pokierował".
Po przemówieniu Ojca Świętego w modlitwie wiernych powierzano Bogu ludzi młodych, by doświadczali Jego obecności w konkretnych sytuacjach życiowych. Modlono się o pokój, aby pośród trudnych doświadczeń młodzi byli przywiązani do swej ziemi i tworzyli społeczeństwo, w którym szanuje się człowieka i zapewnione są: praca, mieszkanie, służba zdrowia i edukacja, powstrzymując ich od opuszczania swej ojczyzny. Proszono Boga, by młode małżeństwa świadczyły, że wierność jest możliwa w dzisiejszym świecie, a także o odwagę stawiania czoła wszystkim, którzy zagrażają świętości ludzkiego życia, propagując narkotyki, pornografię, aborcję i eutanazję.
Modlono się po arabsku, francusku, ormiańsku, angielsku i grecku, po czym wszyscy odmówili „Ojcze nasz”. Po błogosławieństwie udzielonym przez Benedykta XVI kilkoro młodych ludzi ofiarowało mu dary.
Następnie Ojciec Święty udał się wraz z patriarchami katolickimi do siedziby Patriarchatu. Odwiedził kaplicę, w której się przez chwilę modlił, a do zgromadzonych tam wygłosił improwizowane przemówienie.
Z Bkerké papież odjechał samochodem do nuncjatury apostolskiej w Harissie. Jutro Benedykt XVI nad brzegiem Morza Śródziemnego w centrum Bejrutu (Beirut City Center Waterfront) odprawi Mszę św., w czasie której przekaże podpisaną przez siebie 14 bm. posynodalną adhortację apostolską przedstawicielom Kościołów lokalnych regionu Bliskiego Wschodu, a na zakończenie odmówi ze wszystkimi modlitwę Anioł Pański. Po południu odbędzie się spotkanie ekumeniczne w siedzibie katolickiego patriarchatu syryjskiego w podstołecznym Charfet. Wieczorem zaś na międzynarodowym lotnisku im. Rafiqa Haririego odbędzie się ceremonia pożegnania.
Papież Leon XIV 18 maja podczas uroczystej inauguracji swego pontyfikatu.
Leon XIV włoży ten pierścień podczas uroczystej inauguracji swego pontyfikatu 18 maja o godz. 10.00.
Papież Leon XIV w swym zawołaniu papieskim zawarł słowa: „In Illo uno unum”.