Drugi dzień papieskiej pielgrzymki

Spotkania z przedstawicielami życia politycznego, elit, muzułmanów i z młodzieżą złożyły się na drugi dzień wizyty Benedykta XVI w Libanie 15 września. Odbywały się one w okolicach Bejrutu – w miejscowościach Baabda, Bzommar i Bkerké.

Rozmowa z prezydentem
Przed południem w Pałacu Prezydenckim w Baabda papież odbył prywatne spotkania i rozmowy kolejno z prezydentem Michelem Sleimanem – maronitą, przewodniczącym parlamentu Nabihem Berrim – szyitą i premierem libańskiego rządu Nagibem Miqatim – sunnitą.

Już dzień wcześniej kancelaria prezydenta wzywała mieszkańców, aby od ósmej rano gromadzili się na ulicach Baabdy (ok. 30 km od stolicy), aby zobaczyć papieża i otrzymać jego błogosławieństwo. Benedykt XVI w „papamobilu” przebył ostro kontrolowaną przez siły bezpieczeństwa trasę z nuncjatury apostolskiej w Harissie do Pałacu Prezydenckiego, entuzjastycznie witany przez tysiące stojących na poboczach chrześcijan i muzułmanów, którzy machali chorągiewkami i rzucali confetti.

W pewnym momencie pojawiła się gwardia republikańska na koniach z flagami watykańskimi i libańskimi w dłoniach, towarzysząc „papamobilowi” aż do Pałacu. Tam grupa folklorystyczna zatańczyła dla papieża. Gdy wysiadł, powitali go prezydent z małżonką Wafaą. W samym spotkaniu – oprócz obojga małżonków – wzięło udział także ich troje dzieci. Zakończyło się ono wymianą prezentów i wspólnym zdjęciem.

Spotkanie z muzułmanami, pobłogosławienie cedru
Po rozmowach z czołowymi libańskimi politykami papież spotkał się ze zwierzchnikami i przedstawicielami największych wspólnot muzułmańskich kraju: sunnitów, szyitów, alawitów, a także druzów. W rozmowie uczestniczyli także: patriarcha maronicki Béchara B. Rai, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran i nuncjusz apostolski w Libanie abp Gabriele Caccia. Ojciec Święty, stojąc krótko witał się i rozmawiał z przedstawicielami muzułmanów, na koniec wykonano wspólne zdjęcie.

Papież przekazał przedstawicielom władz państwowych i wspólnot islamskich egzemplarze podpisanej wczoraj adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Medio Oriente”.

Przed udaniem się na spotkanie z przedstawicielami władz, korpusu dyplomatycznego, zwierzchników religijnych i świata kultury Benedykt XVI podlał i pobłogosławił drzewko cedru – symbol Libanu – które zostanie zasadzone w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego.

Spotkanie z przedstawicielami rządu, religii i świata kultury
Następnie w Salonie 25 Maja Pałacu Prezydenckiego odbyło się jego spotkanie z przedstawicielami rządu, instytucji państwowych, korpusu dyplomatycznego, ze zwierzchnikami religijnymi i ze światem kultury Libanu. Wchodzącemu papieżowi towarzyszył prezydent M. Sleiman i muzyka W. A. Mozarta.

Witając gościa szef państwa podziękował mu za adhortację apostolską i przypomniał słowa Jana Pawła II, że Liban to więcej niż kraj – to orędzie zarówno dla Wschodu, jak i Zachodu. Sleiman zwrócił uwagę, że współczesne czasy naznaczone są przemocą i dlatego słowa papieża są tak ważne dla świata polityki, życia społecznego i kultury Libanu i całego Bliskiego Wschodu. Przypomniał, że jego kraj jest przykładem zgodnego współżycia różnych tradycji etnicznych i religijnych oraz otacza i wspiera opieką wolność religijną.

Podkreślił, że polityka Libanu oparta jest na kulturze pokoju i poszanowaniu godności każdej jednostki ludzkiej. To nią kierują się wszystkie ugrupowania polityczne i religijne kraju. Adhortację nazwał przesłaniem dla chrześcijan i wskazówką, aby podążali drogą wolności i pokoju.

Wśród problemów, z jakimi boryka się jego kraj, prezydent wymienił trudne stosunki z Izraelem, oraz sprawy uchodźców, przede wszystkim palestyńskich. Zapewnił, że libańskie państwo stara się zapewnić im godne warunki życia.

M. Sleiman wyraził przekonanie, że największym darem, jaki Libańczycy mogą ofiarować krajom Bliskiego Wschodu, jest pokój. W tym kontekście Liban życzy daru pokoju, demokracji i wolności przede wszystkim Syrii, który można osiągnąć tylko przez dialog. Wskazał również na prawo chrześcijan do pełnego udziału w życiu politycznym i społecznym we wszystkich krajach Bliskiego Wschodu. Przypomniał o prawie Palestyńczyków do powrotu na swoje ziemie i własnego państwa.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg