Jedna Caritas, prawie tysiąc kolonistów

Ponad 900 dzieci i młodzieży z terenu diecezji siedleckiej wzięło do tej pory udział w koloniach, organizowanych przez siedlecką Caritas w Ośrodku Kolonijno – Wypoczynkowym w Broku nad Bugiem.

Uroczystą Eucharystią, po której nastąpiło wręczenie nagród i upominków dla małych kolonistów, zakończył się turnus, w którym odpoczywały dzieci z dekanatów: radzyńskiego, terespolskiego, międzyrzeckiego, komarowskiego i osieckiego.

Opiekunem duchowym turnusu był ks. Jacek Guz, zaś jego kierownikami: kleryk Adam Potapczuk oraz Emilia Misiejuk. - Kolonie Caritas to niezwykłe przeżycie nie tylko dla dzieci, ale także dla opiekunów wolontariuszy, sprawujących opiekę nad uczestnikami – mówi Małgorzata Kołodziejczyk z Caritas Diecezji Siedleckiej.

Kolonie dają często jedyną możliwość wyjazdu dla wielu dzieci. – Gdyby nie wolontariusze, tych koloni nie udałoby się zorganizować. Cenne jest to, że są oni tutaj dobrowolnie, chcą dać coś z siebie. Przeważnie są to osoby kreatywne, które mają wiele pomysłów na spędzenie wolnego czasu – dodaje Małgorzata Kołodziejczyk.

Jolanta Lipińska, pielęgniarka z długoletnim stażem, już po raz trzeci poświęciła urlop wypoczynkowy na wolontariat na koloniach. – Pomoc pielęgniarska jest bardzo potrzebna i praktycznie trwa całą dobę. Dzieci są stęsknione za domem, stąd częste bóle brzucha. Ale one potrzebują tylko rozmowy, czasami przytulenia – mówi. – Zdarzają się też przypadki zdrowotne; dzieci biorą leki na różne przewlekle choroby i moją rolę jest dopilnowanie, by brały je systematycznie – podkreśla.

Emilia Misiejuk na co dzień pracuje w siedleckiej Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas. – W wakacyjnej akcji Caritas uczestniczę po raz piąty; najpierw byłam wychowawcą – wolontariuszem, teraz jestem kierownikiem turnusu. Chciałam wykorzystać z większym pożytkiem czas wolny – podkreśla. I dodaje, iż dla niej jest to za każdym razem nowe doświadczenie.

Ewa Bakarzewska jako wychowawca – wolontariusz na koloniach Caritas pracuje po raz drugi. Jest nauczycielką w świetlicy szkolnej w Radzyniu Podlaskim. Od ponad dwóch lat udziela się w wolontariacie Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii Trójcy Św w Radzyniu Podlaskim. – Podczas wakacyjnej akcji Caritas mogłam dzielić się swoim doświadczeniem z młodszymi wolontariuszami - mówi. - W ubiegłym roku na koloniach Caritas „odrabiałam” kurs wychowawców kolonijnych, w którym uczestniczyłam dzięki siedleckiej Caritas. Poza tym chciałam zobaczyć jak wygląda taka praca. Ubiegłoroczny turnus przyczynił się do podjęcia decyzji o udziale w tegorocznej akcji wakacyjnej. Z racji tego, że mieszkam w Radzyniu i działam w tutejszej Caritas, zdecydowałam się na wyjazd z grupą dzieci z dekanatu radzyńskiego.

Kleryk Adam Potapczuk z VI r. Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach w koloniach Caritas uczestniczy już po raz szósty; po raz drugi jest też kierownikiem turnusu. – Chciałem spędzić aktywnie wakacje i zawsze staram się jeździć tam, gdzie jestem potrzebny - podkreśla. – Wakacje Caritas to bardzo dobra forma odpoczynku dla dzieci z rodzin, które przeżywają różnorakie problemy, ponieważ prowadzi się tutaj formację religijną. Dużym osiągnięciem będzie dla nas dziecko, które wyjedzie z kolonii Caritas i będzie pamiętało o modlitwie porannej i wieczornej tam, gdzie tej modlitwy nie było nauczone w domu. Poza tym dzieci, które przyjeżdżają na kolonie z rodzin, gdzie są naprawdę trudne sytuacje, mogą wypocząć i – poprzez program kolonijny – dostrzec Pana Boga – podsumowuje.

Ks. Jacek Guz, opiekun duchowy na kolonii, zwraca uwagę, iż z każdym rokiem dzieci przyjeżdżają grzeczniejsze, lepiej się z nimi pracuje. – Niby nic wielkiego się tu nie dzieje, ale z każdym rokiem te dzieci przyjeżdżają inne. Stąd wniosek, że ten Ośrodek i ta akcja wypełniają swoje zadanie. Nie tylko bowiem dają możliwość wyjazdu i wypoczynku, ale też dają inną postawę ducha, który zmienia małych kolonistów. W tym roku zmienia ich na apostołów, by byli silni w różnych trudnych, życiowych sytuacjach – podkreśla ks. Jacek.

Obecnie w Ośrodku Kolonijno – Wypoczynkowym w Broku odpoczywają dzieci z dekanatów: ryckiego, garwolińskiego, łaskarzewskiego i janowskiego.

Wakacyjna Akcja Caritas zakończy się w diecezji siedleckiej 23 sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama